Zebry jsou lichokopytníci, kteří stejně jako jiní koňovití došlapují na špičku prostředního prstu, opatřenou tvrdým kopytem. Poznávacím znamením je tmavé a světlé pruhování, které se liší nejen mezi různými druhy, ale i mezi jedinci. Je tedy stejně jedinečné jako otisky prstů. Zebří pruhy pomáhají rozbít obrys zvířete ve vysoké trávě a tak snižují útoky šelem.

Zebry žijí v různě početných a organizovaných skupinách, od menších harémů po velká stáda. V pražské zoo se chovají takřka od začátku, konkrétně druhy zebra Böhmova a zebra Grévyho. Nyní k nim přibyly zebry bezhřívé.

Zbývá tisícovka kusů

Nové přírůstky jsou čtyřměsíční hříbě Kevin a jeho matka, osmiletá klisna Kleu. Zebra bezhřívá je nejen výjimečná svým vzhledem, kdy dospělí samci zcela postrádají nebo mají zredukovanou hřívu, ale současně jde o nejohroženější skupinu stepních zeber vůbec. Ve volné přírodě v Ugandě jich žije maximálně 1000 kusů, dalších pár set kusů žije v Keni či Súdánu. 

Většina chovaných zeber žije v ČR

Záchranou tedy je chov v zoologických zahradách. V nich po celém světě žije 39 zeber bezhřívých, z toho 22 v České republice. Pražští nováčci pocházejí ze Dvora Králové.

Klisna Klea se stane zakladatelkou pražského stáda a v blízké budoucnosti k ní má přibýt vhodný chovný samec. Návštěvníci ji i s mládětem mohou vidět v horní části zoo, vedle areálu malých amerických šelem.