Díky příznivému počasí se postupně naplňují výběhy pražské zoo. Řada zvířat v nich tráví daleko více času a přibývají nové druhy, kterým chovatelé dovolují venkovní „vycházky“.

Tento týden se poprvé ven podívaly i dva druhy opic  – guerézy pláštíkové a rodina gibonů stříbrných. Giboni i guerézy většinu času přebývají v korunách stromů, které jsou v současné době ještě bez listí a lze tedy teď velmi dobře pozorovat jejich obratnost a šikovnost při pohybu ve větvích. Nejvíce se samozřejmě předvádějí odrůstající mláďata, která se pomalu pouští matek a osmělují. Oba druhy najdete ve spodní části zoo na opičích ostrovech.

Narodil se takin

A nová mláďata se v zoo rodí takřka každý den. Přímo ve výběhu přišlo v úterý 28. února na svět mládě vzácného takina indického. Jeho matkou se stala sedmiletá samice Bashari, která pochází z Chomutova a jde o jejího druhého potomka. Otcem je dvanáctiletý samec Micha z Tierparku Berlín.

Takiny indické chová pražská zoo od roku 1998 a také je v historii českých zoo poprvé rozmnožila. Mládě s matkou je možné vidět ve výběhu každý den.

Rohy má i samice

A že takiny neznáte? Jde o velké sudokopytníky původem z Indie, kteří mají mohutnou klabonosou hlavu, charakteristicky tvarované rohy (nosí je samec i samice) a dlouhou vlnitou srst, která je skvěle chrání v drsných horských podmínkách. Takini žijí v indických horách, kde migrují mezi letními pastvinami nad horní hranici lesa a zimovišti v chráněných lesnatých horských údolích.

Pražské stádo

Do Prahy přišli takinové poprvé v roce 1998 z berlínské zoo a jednalo se o pár. Samec bohužel uhynul koncem roku 2000, ale o to větší bylo překvapení, když samice Kurti v březnu 2001 porodila „pohrobka“ – samičku Jiřinku. Bylo to vůbec první mládě takina v českých zoo.

Dnes už žije v Praze malé stádečko těchto jen zřídka chovaných zvířat. A jelikož je nové mládě samička, možná i ona jednou tento chov rozšíří.

 

Podívejte se na webové stránky: www.zoopraha.cz