Africký dům, jehož interiér je řešen jako část africké vesnice s výhledem do sluncem zalité savany, se nachází v horní části zoologické zahrady. Plocha pavilonu činí 973 m2, plocha výběhu 22 921 m2. Najdete tu hlavně skupinu žiraf severních núbijských, jsou tu ale také expozice pro další zvířata z africké savany, jako jsou hrabáči, dikdikové, snovači a saranče. Přilehlý travnatý výběh využívají v létě nejen žirafy, ale také několik druhů antilop, zebry a pštrosi.

Poznejte hrabáče

V zimě je většina zvířat právě uvnitř vyhřátého pavilonu a chovatelé každou sobotu ve dvě hodiny odpoledne tady pořádají setkání a povídání o zdejších zvířecích obyvatelích.

Například se můžete mimo jiné seznámit s hrabáči kapskými. Historie chovu tohoto zajímavého afrického savce v Zoo Praha sahá do roku 1979, kdy přišli do Prahy úplně první hrabáči. Jednalo se o dvě samice – Bojsu a Nebojsu dovezené z britského Ravensdenu. Po úhynu Nebojsy byl k Bojse dopraven první hrabáčí samec z volné přírody z Namibie. Hrabáč, pojmenovaný chovateli příznačně „Táta“, se stal dva roky po svém příchodu otcem prvního odchovaného mláděte.

Ve výběhu řádí malá Sawa

Tátův syn Draco je nyní partnerem holandské samičky Kvídy a otcem zdejších úspěšných hrabáčích odchovů. Momentálně tu můžete vidět malou samičku jménem Sawa, což svahilsky znamená Ta pravá, která se narodila loni v dubnu a je již třetím úspěšně odchovaným mládětem tohoto páru. Hrabáčí samice nebývají příliš starostlivými matkami a více než 50% narozených mláďat z různých příčin hyne. Dvakrát to bohužel potkalo i Kvídina mláďata.

První úspěšný odchov proběhl v roce 2015 - sameček Kito dnes žije v Zoo Randers v Dánsku. Druhé mládě, samička Nyota, se narodila o rok později a nedávno se přestěhovala do Zoo Olomouc.

Na vlastní oči hrabáče uvidíte a od jejich chovatelů se leccos dozvíte 12. a 26. ledna.