Změna ovlivní chov v Evropě

„Příchod Leonarda, jak se samec jmenuje, je však zásadní i z pohledu celoevropského chovu. Varani v evropských zoo mají úzkou genetickou základnu, chov je založen jen na velmi malém počtu zvířat. Při sestavování chovných párů jsou proto omezené možnosti, jak zvířata spojovat, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě,“ vysvětlil kurátor plazů Petr Velenský. Plzeňský samec není příbuzný se žádnými varany v Evropě a jeho zapojení do chovu by bylo nesmírně cenné pro budoucnost celé evropské populace. K připouštění s pražskou samicí by mohlo dojít v lednu 2011. „Do té doby budou oddělení, ale přes přepážku z bambusových kmenů se budou moci seznamovat,“ uvedl Velenský.

Vyšetření pod narkózou

Samec Leonardo přicestoval z Plzně v úzké dlouhé bedně bez problémů. „Po příjezdu do Prahy jsme provedli komplexní vyšetření v šetrné inhalační narkóze, které trvalo zhruba hodinu,“ uvedl Petr Velenský. Varana chovatelé změřili a zvážili (při délce 256 cm váží 77 kg), veterinář mu odebral krev, vyšetřil oči, provedl RTG kloubů a korekci drápů. „Probuzení z narkózy bylo velmi rychlé, Leonardo byl již za 30 minut zcela v pořádku. Noc strávil ve vyhřívané jeskyni,“ dodal Velenský.

Už je vidět

Leoparda si mohou lidé už prohlédnout ve výběhu. V neděli 25. dubna ve 14:30 hodin proběhne jeho oficiální přivítání v Pavilonu Indonéská džungle v rámci tzv. Varaního dne, kde se návštěvníci mohou dozvědět o vzácném chovu varanů. Ve 13:30 hodin proběhne komentované krmení v Pavilonu velkých želv. „Při té příležitosti se symbolicky rozloučíme se samcem Komodorem, který zanedlouho odjede do zoo v Colchesteru,“ uvedl Velenský. Vrcholem programu bude křest sedmi půlročních mláďat varanů komodských, který proběhne v 15:30 hodin před Pavilonem velkých želv za účasti zástupců Indonéského velvyslanectví a herců Studia Ypsilon. Nebude chybět doprovodný program jako např. ochutnávka indonéské kuchyně nebo tradiční indonéský tanec!