Pomáhají jim v tom desítky kamer (jen ve Strahovském je jich 25), které jsou řízeny  sofistikovaným programem, který je například schopen rozeznat dopravní nehodu nebo jinou nestandardní situaci. V takovém okamžiku už dispečeři vědí bezpečně, jak se chovat.  Nejhorší je ovšem požár.

Hasiči jezdí v protisměru

V případě, že vypukne požár, se tunely uzavírají. Dopravu řídí a monitorují dopravní policisté z pražské městské dopravní ústředny v ulici Na Bojišti. Na místo vysílají dispečeři potřebné složky záchranného integrovaného systému. Hasiči najíždějí obvykle z protisměru, protože jen tak je zajištěna hladká průjezdnost. „Jestliže  nejde o tak extrémní situaci, jako je požár,  přijíždí na místo například záchranka, ale  když je nehoda bez zranění, což je vidět, není nutné ji volat,“ uvedl náměstek pro speciální stavby Technické správy komunikací (TSK) Jiří Sládek.

Aby se lidé neudusili

Pražané dobře znají vysoké komíny větracích šachet pražských tunelů. Ten na Strahově měří od země 49 metrů. Ale ještě dalších třicet metrů jich vede pod zem. Proti vysoké věži se krčí  další baculatý komín, který slouží naopak k nasávání čerstvého vzduchu do tunelu.  „Při požáru se  otevřou štěrbiny v tunelu, které odvádějí díky silné vzduchotechnice zplodiny z hoření,“ vysvětlil princip fungování odvětrávání Jiří Sládek. Při požárech totiž lidé většinou neuhoří, ale zadusí se zplodinami. Příkladem mohou být požáry  pražského Olympiku či klubu Safari na Smíchově, kdy lidé zemřeli, protože jejich plíce byly zaneseny sazemi a dalšími zplodinami hoření. Odvětrávání se děje ve své podstatě automaticky.

Požár si už vyzkoušeli naostro

Pražské tunely patří k nejmodernějším na světě a ještě před otevřením byly testovány a  složky integrovaného záchranného systému si zkoušely postup při různých situacích. V létě 2009 zasahovali hasiči a další složky integrovaného systému naostro. To, když vzplálo uvnitř Strahovského tunelu auto. Stalo se tak krátce po 19. hodině 5. srpna 2009.  Tunel byl uzavřen  a dvě jednotky hasičů, které najely ze Smíchova a z Petřin, požár zlikvidovaliy a po vyčištění byl tunel po dvou hodinách opět průjezdný.

Zkoušíme vzduchotechniku každý den

Vzduchotechniku, která je tak obrovská. Ventilátory pro Strahovský tunel, které vyrobily ZVVZ Milevsko, se musely testovat  přímo na místě, protože výrobní podnik nemá tak obrovské zkušební prostory. Ventilátory se zkoušejí každodenně, aby v případě výjimečné události mohly být okamžitě spuštěny. Zkoušejí se všechny systémy, například i záložní zdroje energie apod.

Budou se stěhovat

Dispečink pražských tunelů  v budoucnu už nebude na Strahově, ale přestěhuje se do jiné lokality. Stane se tak po dokončení tunelů Blanka, které rozšíří počet pražských tunelů. Dispečink tak musí mít zákonitě i vyšší kapacitu. „Všechny tunely, které budou  na území Prahy ve správě TSK, budou řízeny z jednoho tunelového dispečinku,“ potvrdil Jiří Sládek.

Opatrnosti není nikdy nazbyt

Zdálo by se, že pražské tunely i díky svému vybavení jsou naprosto bezpečné, všechny situace mají složky záchranného integrovaného systému nacvičené. Ale přesto se chystá cvičení, kde se budou prověřovat způsoby  záchrany osob, ale také využití Strahovského tunelu k ochraně obyvatel. Tento tunel totiž slouží  zároveň i jako kryt.