Pražští řidiči si již zvykli na kompletní dopravní informace, které dostávají nejen prostřednictvím informačních tabulí na komunikacích, internetu (http://dic.tsk-praha.cz/), v České televizi nebo Českém rozhlase. Právě za tímto zpravodajstvím stojí DIC, které bylo uvedeno do provozu jako první v České republice. V provozu je od 1. července 2005 a o zřízení i následnou správu a modernizaci se stará Technická srpáva komunikací Praha (TSK).

Kompletní informace i s okruhem

„Za desetiletou historii prošlo DIC mnoha modernizačními procesy spolu s vývojem komunikačních technologií. Poslední velkou modernizací prochází DIC právě nyní,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK. „V současné době dispečeři centra kontrolují a zadávají dopravní informace do redakčního systému DIC Praha. Aktivně spolupracují s Řídicím centrem silničního okruhu kolem Prahy a díky tomu jsou informace z pražské dopravy kompletní.“

Ovlivňuje i navigační systémy

Systém ve svých počátcích využíval tehdejších moderních technologií (internet, mobilní telefony či satelit). Dopravní zpravodajství bylo šířeno prostřednictvím SMS, zejména stupně provozu na vybraných komunikacích a informace o volných místech na parkovištích typu P + R. MMS byly přístupné v rámci některých sítí a zájemce mohl dostat aktuální fotografie z vybrané dopravní kamery a také zátěžovou mapu hustoty. V té době pilotním projektem DIC Praha byla také dynamická navigace, systém RDS-TMCh (Radio Data System – Traffic Message Channel). Tento systém funguje do dnešního dne a umožňuje řidiči vozidla vybaveného navigačním systémem přijímat aktuální dopravní informace vysílané formou nehlasového přenosu v rámci běžného rozhlasového vysílání VKV – FM. Praha byla prvním městem na území nových členských států EU, kde tento systém funguje.

Patří jim i informační tabule

Pracovištěm dispečerů DIC Praha je Hlavní dopravní řídicí ústředna (HDŘÚ) Praha. Dispečeři obsluhují systém pro proměnné informační tabule, evidují rozdíly mezi automaticky generovanými dopravními intenzitami a reálnou skutečností a v neposlední řadě monitorují alternativní zdroje dopravních informací a zabezpečují jejich vkládání do redakčního systému. Nově mohou také ověřovat scénáře dopravy s automaticky navrhovanými opatřeními pro poskytování dopravních informací prostřednictvím informačních tabulí.

Přečtete si na Regině

DIC Praha v současné době poskytuje RDS-TMCh (Radio Data System – Traffic Message Channel) na frekvenci programu Českého rozhlasu, stanici Regina. Tento systém zobrazuje v navigačních mapách aktuální dopravní situaci a usnadňuje pražským řidičům jízdu v hl. městě. Prostřednictvím webových stránek TSK, doprava-praha.cz a dic.tsk-praha.cz jsou řidiči informováni o hustotě provozu (stupeň 1 až 5) na vybraných komunikacích, o dopravních omezeních (uzavírkách), dopravních nehodách, mimořádných situacích a také jsou zde zobrazovány snímky z vybraných kamerových systémů. Od roku 2013 jsou na tomto webu také k dispozici texty z proměnných informačních tabulí.

DIC Praha úzce spolupracuje s Národním dopravním informačním centrem. Většina dopravních informací a dopravních dat je sdílena a využívána společně. DIC Praha má primární odpovědnost za sběr, zpracování a sdílení dopravních informací z Prahy, a to včetně průběžného sledování a vyhodnocování aktuální dopravní situace,“ doplnil L. Pivec.