Firma tak reaguje na rychle se šířící uvádění nových elektromobilů do sériové výroby. Po Peugeotu a Hyunday nyní oznámila výrobu i automobilka Opel, která přebrala technologii Chevroletu využívanou ve vozidle Volt. Na elektřinu jezdí i smarty a některé další vozy.

Kolik jich je?

Zatím je v Česku v provozu asi 200 elektromobilů, část firemních, část vlastní fanouškové tohoto druhu dopravy. Právě ti ve svém sdruženi nabízejí kolegům, vlastnícím elektromobily, možnost nabití u sebe doma. Takových nabíjecích míst je něco kolem dvou desítek. PRE ale nabízí profesionální stojany, které jsou do budoucna připraveny i monitorovat čerpání a možnost platit, vše funguje na kartu, která je registrovaná u PRE.

Kolik jich bude?

„První tři stojany nejsou rozhodně poslední, chceme další instalovat i na ulicích, první by měl být do několika týdnů v garážích Slovan, další pak v Hradební ulici v Praze 1, zájem má  Praha 5, v jednání jsme s dalšími obvody –  Prahou 13, 10 a dalšími,“ uvedl mluvčí PRE Petr Holubec.  „Do konce roku by nabíjecích stanic  mohlo být asi dvacet.“

Za kolik jezdí?

Elektromobily mají podle odborníků obrovskou výhodu v tom, že je jejich provoz výrazně levnější. Podle některých vychází kilometr sotva na korunu, někteří fanoušci, kteří využívají noční proud, pak říkají, že jezdí v podstatě za pět až deset haléřů na kilometr. Elektromobily ale mají i řadu nevýhod, třeba malý dojezd, dlouhou dobu na nabití apod. „Pro pohyb ve městě ale dojezd asi 100 kilometrů v podstatě stačí,“ upozornil P. Holubec.

Kdo je bude mít?

Vlastnit elektromobily se vyplatí  nejrůznějším firmám, například poště, lze je využít i v areálech nemocnic apod. „Otevírané stanice vnímám jako první počin v právě se rodícím projektu Praha elektromobilní a předpokládám, že se jejich počet ještě do konce letošního roku několikanásobně rozroste,“ uvedl předseda dozorčí rady PRE Petr Hulinský. I Praha zvažuje využití elektromobilů pro městské organizace, první elektromobil má k dispozici Zoo Praha. Právě projekt Praha elektromobilní má za úkol zmapovat možnosti elektromobilní dopravy v Praze.

Dobíjí se i rychle

Nabíjecí stanice finské společnosti ENSTO si PRE vybrala kvůli tomu, že ve  Finsku a Norsku pracuje více než tisícovka takových stanic. V tuto chvíli trvá dobíjení vozu až šest hodin, ale jsou k dispozici takové dobíjecí stanice, u kterých dobití trvá kolem deseti minut. Nadšenci věří, že i vývoj baterií půjde rychle dopředu a bude se moci jezdit na stejné vzdálenosti jako s benzinovým pohonem.

Proč zdarma?

Čerpání energie zdarma nabízí PRE z prostého důvodu, zatím není známo, jak se chovají lidé a firmy vlastnící elektromobily, a tak tento přístup pomůže odhalit zvyklosti a tím i například rozmístění dalších stanic.

PRE není sama

Nabíjecí stanice a propagaci elektromobilů spouštějí i další firmy, E.ON a ČEZ, elektromobily chystá i ŠkodaAuto. Majitelé nynějších elektromobilů vidí problém v tom, že ke každému stojanu jiné firmy musí mít jinou kreditní kartu. I když ani to není neřešitelné.

Chybí značka

Potíž s instalací na ulicích má jeden háček. Neexistenci dopravní značky pro místo vyhrazené k dobíjení elektromobilů. „Dopravní značka, která je na území obou obchodních center, je v pořádku, ale česká legislativa zatím nezná značku „Vyhrazeno pro dobíjení elektromobilů“,  což  budeme muset řešit s městskými  částmi tak, aby vyhradily platná parkovací místa. Ale je otázkou  blízké budoucnosti, kdy bude upraven zákon a značka bude prostě platit i ve veřejných prostorech,“ uvedl P. Holubec.