Modernizace je v polovině

„Modernizace začala již v roce 2007 a plánovaná je až do roku 2022. Po tuto dobu by mělo dojít k obnově všech původních světelných signalizačních zařízení na území hlavního města Prahy v naší správě. Momentálně je celá akce v necelé polovině. Od roku 2007 bylo obnoveno 107 světelných signalizačních zařízení a 61 jich máme kompletně nových,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.

Nové kabely – lepší řízení

V rámci modernizace se také buduje nové kabelové propojení mezi SSZ, což umožňuje jejich připojení k oblastním dopravním řídicím ústřednám (ODŘÚ), kterých je v Praze celkem 11 a současně probíhá výměna starých ústředen za nové. „Připojení světelné signalizace k moderní oblastní dopravní řídicí ústředně umožní nejen řízení dopravy v širším kontextu, ale zejména přímé řízení z hlavní dopravní řídící ústředny (HDŘÚ), která je jednou z nejmodernějších v Evropě. Umožní nám to mít přehled o aktuálním stavu těchto zařízení, který je důležitý pro operativní správu, údržbu a kontrolu správné funkčnosti. Dynamické řízení přináší řidičům nejen  zkrácení stání na červenou, ale zároveň přispívá k bezpečnosti a plynulosti provozu na komunikacích,“ dodal Ladislav Pivec.

Výhody i pro chodce

Déle jsou na některých přechodech instalována odpočítadla času. Toto zařízení ukazuje čas do konce signálu „stůj“ nebo „volno“, tedy do zhasnutí červeného nebo zeleného světla. Jsou umístěna na přechodech pro chodce u řízených křižovatek Legerova - náměstí I. P. Pavlova a Sokolská - náměstí I. P. Pavlova, na přechodu přes Křižovnickou ulici u Karlova mostu a na přechodu přes Dlouhou ulici na křižovatce s Revoluční ulicí. Další odpočty času s jiným systémem zapojení jsou k vidění na světelných křižovatkách u Čechova mostu a v Korunní ulici na přechodu pro chodce u Sázavské ulice a na křižovatce s Kladskou ulicí, které jsou v tzv. dynamickém režimu SSZ.