Oheň, těžce zranění i jeden mrtvý

Záchranáři, hasiči, policie, ale i pohřební služba, ti všichni si vyzkoušeli, jak by takový zásah mohl vypadat. U nehody zasahovalo na 50 hasičů, kteří likvidovali oheň a zároveň ještě před příjezdem záchranek třídili 35 zraněných z autobusu.  Pak na místo dorazilo osm dvoučlenných posádek ze Záchranky, lékaři, zařízení Golem, které je využíváno při velkých krizových  momentech, a také vozidlo Atego, které je schopno převézt 11 pacientů. Pro jednoho ze zraněných nakonec přiletěl i vrtulník. Řidiče autobusu se už zachránit nepodařilo.

Poznali terén

Hasiči i záchranáři měřili při cvičení i dojezdové časy. Blanka je totiž dosud nepopsaný terén a rozhodně nešlo o poslední cvičení, které se v Blance uskuteční. Některá další budou zároveň zkouškou automatického větrání tunelu, které při tomto cvičení bylo přepnuto na ruční řízení. Teprve po prověření funkčnosti všech bezpečnostních opatření může být totiž spuštěn provoz. Lze předpokládat, že Blanka by mohla být otevřena v dubnu příštího roku.

Záchranáři nespěchali

Po celou dobu cvičení se mezi zachránci pohybovali také hodnotitelé, kteří sledovali zásah a hledali  případné nedostatky. Ty se při dalším zásahu už nebudou opakovat. „Obvykle  je to daleko větší zmatek a frmol, vše probíhá mnohem rychleji, ale dnes jsme záměrně především kvůli novinářům  nespěchali,“ uvedl  šéf Záchranky Zdeněk Schwarz.

Krizový štáb na místě

Na místě nehody byl i primátor Tomáš Hudeček, jeho náměstek Jiří Nouza a šéf odboru krizového řízení Josef Juránek. Ti v podstatě představovali základ krizového štábu, který při velkém ohrožení přebírá řízení záchranných prací. Primátor Tomáš Hudeček ocenil práci záchranářů a hasičů a poděkoval všem, kteří se na cvičení podíleli.