Na podzim roku 2009 byl ve východní části ulice V Olšinách vyznačen cyklopruh (zatím ve směru z centra). Tím byla ve stopě hlavní cyklotrasy A 230 mezi ulicemi Průběžnou a Dobročovickou realizována druhá etapa integračních opatření, která tak navazuje na pilotní úsek cyklopruhů v ulicích Vršovické a V Olšinách z podzimu roku 2008. V úseku mezi ulicemi Ruská a Průběžná není v současné době realizováno žádné opatření pro cyklisty - důvodem je šířka vozovky v řadících pruzích a z toho plynoucí nutnost nákladnějších stavebních úprav.

.

před úpravou - léto 2009

po úpravě - listopad 2009

V Olšinách - před úpravou, ilustrační V Olšinách - po úpravě s cyklopruhem, ilustrační

 

Přestože zřízení cyklopruhů ve východní části ulice V Olšinách bylo výhledově předpokládáno, bylo uspíšeno záměrem zlepšit bezpečnost na třech přechodech pro chodce mezi stanicí metra Strašnická a kruhovým objezdem na křižovatce s ulicí Solidarity. Do projektu zpracovaného ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu hl. m. Prahy (Silničním správním úřadem a BESIPem) a s Komisí RHMP pro cyklistickou dopravu byly zapracovány v době přípravy nové prvky (cyklopiktokoridor) či standardizované situace (detaily značení cyklopruhu) dle tehdy čerstvé Metodické pomůcky pro vyznačení cyklistů v hlavním dopravním prostoru. Časová náročnost projektové přípravy a potřebnost souvislejší opravy povrchů ve směru do centra by neumožnily v roce 2009 kvalitní realizaci vodorovného dopravního značení v obou směrech, proto byly kompletně proveden pouze směr z centra. Předpokládá se, že cyklopruhy ve směru do centra budou provedeny v roce 2010 právě v návaznosti souvislou opravu povrchu vozovky.

Jak již bylo uvedeno, jedním ze základních cílů úpravy bylo zvýšení bezpečnosti přechodů pro chodce a s tím související zklidnění dopravy. Východní část ulice V Olšinách měla původně ve většině své délky dva souběžné jízdní pruhy (výjimkou byla pouze oblast kruhového objezdu).

V Olšinách - původní stav V Olšinách - původní stav

Změnou příčného uspořádání zůstal zachován jeden (původně levý) běžný jízdní pruh a místo původního pravého jízdního pruhu vznikl vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty a parkovací pruh pro automobily - toto uspořádání přineslo především:

  • přirozené zklidnění dopravy (zejména zamezením předjíždění v souběžných pruzích),
  • zkrácení pěti přechodů pro chodce (včetně odstranění rizika ohrožení až srážky chodce vozidlem v druhém jízdním pruhu),
  • zřetelné vyhrazení koridoru pro průjezd cyklistů,
  • zvýšení počtu parkovacích míst i zlepšení pro dopravu v klidu (lokální deficit se projevoval zejména v Oravské a Žermanické ulici).


V první části za ulicí Průběžnou byl vyznačen cyklopruh bez výraznějších organizačně–dopravních změn ve „zbytkovém“ prostoru mezi jízdním pruhem a pruhem pro podélné stání (obdobně jako ve starších úsecích na západ odtud).

cyklopruh V Olšinách cyklopruh V Olšinách cyklopruh V Olšinách

V navazujícím úseku u stanice metra Strašnická byl v původně nepříjemně širokém profilu ulice se zastávkovým zálivem tento záliv fyzicky oddělen, čímž celý prostor získal na přehlednosti a zlepšily se tak podmínky pro čitelný průjezd cyklistů i pro obsluhu zájezdových autobusů (zejména nakládka a vykládka), které tento prostor rovněž využívají.

cyklopruh V Olšinách cyklopruh V Olšinách cyklopruh V Olšinách

Právě významně užívané přechody pro chodce v následujícím úseky byly prvotní příčinou přípravy změn dopravního režimu - vpravo od ulice se nachází supermarket, který je častým cílem pěších cest z okolní zástavby i zastavení automobilů.

cyklopruh V Olšinách cyklopruh V Olšinách cyklopruh V Olšinách cyklopruh V Olšinách

U kruhového objezdu tvořícího křižovatku s ulicí Solidarity nadále zůstává společný provoz jízdních kol a ostatních vozidel - u kruhových objezdů této velikosti je toto řešení nejen podle zahraničních zkušeností nejvhodnější a nejbezpečnější. V rámci úprav byl před kruhovým objezdem zkrácen dopravní stín při levém okraji vozovky, což umožnilo delší chráněný koridor pro cyklisty.

cyklopruh V Olšinách V Olšinách - úpravy před kruhovým obejzdem

Za kruhovým objezdem pokračuje řešení v obdobném režimu jako před ním. Při průchodu zastávkou Dobročovická je cyklopruh přerušen - toto řešení je prvkem preference veřejné dopravy a současně i bezpečnosti provozu samotného. Ze zákona má řidič vozidla (tedy i jízdního kola) umožnit výjezd autobusu ze zastávky zpomalením, případně i zastavením vozidla - na druhou stranu však je definována přednost vozidla jedoucího v pro ně vyhrazeném jízdním pruhu. S ohledem na zhoršenou viditelnost cyklistů ve zpětném zrcátku (a to nezaviněně kvůli malým rozměrům či "přebití" světly za cyklistou jedoucích aut, ovlivnitelně nevýrazným oblečením a trestuhodně neosvětlením při snížené viditelnosti) je toto řešení při hustém provozu autobusů (přes 120 spojů denně) dopravně vhodnější.

V Olšinách, parkování a cyklopruh v březnu 2010 V Olšinách, parkování a cyklopruh v březnu 2010

Cyklopruh končí u křižovatky s Dobročovickou ulicí krátkým cyklopiktokoridorem, který bude po rekonstrukci SSZ křižovatky s Úvalskou ulicí prodloužen až k novému prostoru pro cyklisty V 19 na konci řazení.

cyklopruh V Olšinách 


Poznámka k fotografiím:32.jpg

  • stav před realizací byl dokumentován v létě 2009,
  • čerstvý stav po realizaci byl dokumentován v listopadu 2009,
  • provozní stav po realizaci byl dokumentován počátkem března 2010 (těsně po odtátí sněhu).

Porovnání mj. ukazuje využití nových parkovacích míst i množství nepořádku, které zůstalo po sněhově vydatné zimě zejména mimo část pojížděnou automobily. Úklid cyklostezek a cyklopruhů začal hned následující týden.


Oblast v dynamické mapě.


Ke konci roku 2009 bylo v Praze vyznačeno téměř 23 km cyklopruhů a přes 11 km cyklopiktokoridorů - více další statistické údaje cykloinfrastruktury.