Při výjezdu z tunelu směrem do centra je zřetelné zlepšení rozhledových poměrůV listopadu 2008 byly v rámci rekonstrukce inženýrských sítí, vozovky a tramvajové trati v oblasti Vyšehradského tunelu rozšířeny chodníkové plochy před oběma tunelovými portály. Tato úprava výrazně zlepšuje rozhledové poměry, které byly zejména ve směru z centra velmi nedostatečné - téměř nebylo vidět za "roh" portálu, i pohyb rychlostí chůze vyžadoval obezřetnost a rychlé reakce (zkušenější upozorňovali zvoněním či zvoláním). Stavební úprava kritického místa páteřní cyklotrasy A2 byla připravena již v roce 2007, ale z důvodu koordinace s ostatními stavebními zásahy byla opakovaně odložena. Přestože jízda na kole po chodníku není v tunelu z evidentních bezpečnostních důvodů povolena, přispěje provedená úprava ke zvýšení bezpečnosti pro všechny.

Vyšehradský tunel však zůstane i nadále úzkým hrdlem pro veškerou dopravu - dle sčítání intenzit tunelem projede kolem 20 000 automobilů, cca 850 tramvají a v sezóně kolem 1 000 cyklistů (ale i celoročně se jedná o jeden z nejvýznamnějších profilů). Počet chodců je v cyklistické sezóně srovnatelný s počtem cyklistů. Motorová vozidla a tramvaje se pohybují po vozovce široké pouhých 6 metrů (jízdní pruh pro každý směr by měl mít bez započtení rozšíření v oblouku šířku 3,25 m), chodník má šířku pouhých 1,3 m (to teoreticky nestačí ani pro dva chodce, kterým norma určuje jednotkovou šířku prostoru 0,75 m) a tak například znemožňuje vzájemné míjení kočárků nebo invalidních vozíků. Většina cyklistů tunelem projíždí (nelegálně), protože šířka kola "osedlaného" (cca 60 cm) je menší než kola vedeného (cca 1 m).

V průběhu roku 2008 byly prověřovány další možnosti zvýšení kapacity úseku Vyšehradské skály pro pěší a cyklistickou dopravu. Na základě jednání s dotčenými institucemi je dále podrobněji ověřována varianta propojení stávajících náplavek mezi podolským přístavem a Výtoní - toto řešení by na rozdíl od jiných variant výrazněji neovlivnilo pohled na historicky cennou Vyšehradskou skálu (vykonzolovaná lávka v úrovni nábřeží), neznamenalo komplikace s odklízením v případě zvýšených vodních stavů (pontonová lávka) nebo výrazně nezhoršilo bezpečnost při zvýšených vodních stavech (pevná lávka v nižší úrovni). Toto řešení ani neznamená významné zmenšení průtočného profilu Vltavy.

Žádáme všechny cyklisty, aby se v oblasti Vyšehradské skály i nadále pohybovali opatrně a ohleduplně.

 

 

 

Směr do centra
Vyšehradský tunel - průjezd do centra Vyšehradský tunel směrem do centra Vyšehradský tunel směrem do centra Vyšehradský tunel směrem do centra Vyšehradský tunel směrem do centra

Směr z centra
Vyšehradský tunel, směr z centra Vyšehradský tunel, směr z centra Vyšehradský tunel - z centra Vyšehradský tunel, směr z centra Vyšehradský tunel, směr z centra

Poznámka: na fotografiích je vidět rozhraní původního chodníku, ale rozdíl se nejvíce pozná na místě...