Jsme na začátku zimy, tedy ročního období, které je pro městskou cyklistiku méně příznivé. Proto, jako zcela první je potřeba si ujasnit, zda chcete či nechcete v zimě jezdit po Praze na kole. Pokud ano, či o tom uvažujete, čtěte dále.

Poskytneme vám několik doporučení, abyste i vy nemuseli přes zimu kolo odkládat a nadále jej používali jako spolehlivý dopravní prostředek. Navíc pražské zimy jsou v posledních letech pro zimní jízdu na kole celkem příznivé.

Jízda na kole v zimním období znamená řadu úskalí, a to nejen v Praze, ale i v jiných městech a místech. Zimní počasí především přináší následující: snížená viditelnost, chlad a kluzko v nejrůznějších podobách a v neposlední řadě pak nutnost zvýšené péče o samotné jízdní kolo, ale i sám o sebe.

V zimě je nejen kratší den, ale třeba i v poledne, když je venku klasický zimní šedivý den, hrozí pro cyklisty, jezdící v nevýrazných barvách, zvýšené riziko přehlédnutí. Snížené viditelnosti se dá bránit stejnými způsoby, jako šeru až tmě v jiných ročních obdobích. Zkontrolujte si své přední i zadní osvětlení, zda má dostatečně silné baterie a není na kole namontováno jen „do počtu“. V zimě totiž rozhodně neuškodí svít a blikat i přes den. Je rovněž vhodné očistit všechny odrazky, případně je doplnit či vyměnit. Nejen v zimě a zvláště při jízdě po městě, je dobré obléknout reflexní vestu. Chrání vás nejen opticky, ale rovněž váš oděv před největším znečištěním. Tento bod, tedy sníženou viditelnost ukončíme již snad všeobecně známým rčením: „Je důležité vidět, ale také být viděn“.

Pro pražskou zimu posledních let je typické, rozbředlo, mokro až slizko, sem tam náledí, sněhu pak minimum. Všechny tyto povrchy však mají jedno společné - jsou kluzké, zvláště v kombinaci s dlažebními kostkami a tramvajovými kolejemi. Zde pomůže jen předvídavost, ostražitost a jisté jezdecké umění. Pokud jezdíte po pravidelných trasách, zapamatujte si nebezpečná místa, tedy kde je jaký povrch, kde koleje, kde by to mohlo klouzat. Koleje přejíždějte co nejkolměji. Vyvarujte se rychlých změn jízdy a prudkému brzdění. To by mohlo znamenat pád.

Samostatnou kapitolou je péče o vlastní jízdní kolo, které v zimním období dostává zabrat mnohem více, než jindy. Přidávají se takové pojmy, jako zvýšená vlhkost, solení komunikací, či inertní posypy. Všechny tyto pojmy znamenají pro váš bicykl vyšší zátěž opotřebení a naproti tomu pak větší potřebu údržby. Někteří cyklisté zimní provoz řeší pomocí tzv. „zimáků“, tedy kol určených jen a pouze pro zimní provoz. Tyto stroje jsou na jedné straně již za horizontem své slávy, ale na straně druhé mají své výhody. Zimní stroje jsou vybaveny plnohodnotnými blatníky, širšími plášti, je na nich navěšeno pořádné osvětlení atp.

V každém případě se po zimní vyjížďce vyplatí své kolo alespoň opláchnout, otřít a namazat. Pak může sloužit dále i celoročně.

Nyní se podívejme ještě na „motor“, tedy na vás, na samotné jezdce. I tento veledůležitý komponent zimní jízdy má totiž svá specifika.

Oblékání při zimní cyklistice je všeobecně široce diskutované téma. Názory se tříští nejen podle osobních návyků a možností, ale i podle toho, zda se jede do přírody nebo právě jen po městě. Jistou univerzální radou může být pojem vrstvení. Raději více tenkých vrstev, než jedna tlustá. Zaměřte se na funkční materiály, které bude mít blízko těla. Naopak jako vnější vrstva poslouží něco levnějšího, co snese venkovní nepohodu, třeba šusťákové návleky, které ochrání i civilní oblečení pod nimi.

V zimě věnujte zvýšenou pozornost hlavě. Pod přilbou je dobré vozit různé návleky a kukly či tenké čepičky. Rovněž je dobré chránit krk a dýchací cesty, zde opět poslouží návleky či šátky.

Možná nás předchozí text polekal. Jezdit v zimě po městě se může zdát být riskantní. Pojedu ve tmě, po kluzkém povrchu, bude mi zima atd. Nicméně to jde, což dokazují cyklisté, které po Praze můžete potkat i přes zimní měsíce.