„Všichni víme, že po Praze jezdí mnoho dodávek. Nemáme o tom však žádná relevantní data,“ uvedl ředitel IPR Praha Ondřej Boháč. „Jejich pohyb po Praze jde přitom lépe organizovat a snižovat tak jejich vliv na město. V návaznosti na obchodování po internetu to bude stále naléhavější.“

Praha zatím problematiku city logistiky na celoměstské úrovni neřešila. Jako otázku k řešení podtrhuje problematiku Strategický plán, nyní přicházejí na řadu konkrétní kroky. A to i v návaznosti na aktuální události. V posledních měsících se v médiích několikrát objevila kauza ohledně překladiště v Malešicích. Záměr výstavby bodu, kde by se zboží překládalo ze železnice do dodávek, které by jej rozvážely po Praze, se nelíbil místním obyvatelům. Praha přitom podobná místa budovat potřebuje. Studie tak bude mimo jiné hledat vhodné lokality pro jejich umístění.

V zahraničí pomáhají problém se zásobováním řešit tzv. city logistická centra. Jde o místa v těsné návaznosti na železnici, kde se organizuje rozvážka zboží dodávkami na konkrétní místa ve městě. Díky lepší organizaci tak na jedno místo nemusí vyjíždět více vozů různých dopravců.

V Praze v současné chvíli představují problém i zásobovací stání. Jednou z částí studie by tak měla být i analýza chybějících zásobovacích stání společně s návrhy inovativních řešení. Odpovědí na problém může být třeba zřizování proměnlivých jízdních pruhů – po nějakou část dne mohou sloužit pro zásobování, jindy jako vyhrazený jízdní pruh pro veřejnou dopravu a ve večerních hodinách pro parkování vozidel.

Studie se bude zabývat i možnostmi alternativního zásobování. Kupříkladu jde o budování překladišť pro nákladní cyklistickou dopravu, tzv. cargo kola.

„City logistika není příliš rozvinutý obor ani v jiných metropolích. Je však nejvyšší čas, aby se Praha začala zásobováním a možnostmi jeho lepší organizace zabývat,“ dokončil Ondřej Boháč.