„Dámy a pánové, za chvíli přistaneme na Letišti Václava Havla.“ Tak by mohli kapitáni letadel vítat cestující na území republiky, pokud dojde k naplnění výzvy hlavního města Prahy směrem k českému státu. Rada hlavního města se tak přihlásila k již existující petici za přejmenování největšího letiště u nás.

„Vracíme se ke své úvaze z konce minulého roku a rádi bychom vyzvali ministerstvo k přejmenování ruzyňského letiště, jehož nový název by tak vzdal hold zesnulému prezidentovi,“ říká primátor Bohuslav Svoboda. „Existuje celá řada příkladů jiných měst, jejichž letiště nesou jména po lidech, kteří významně ovlivnili svoji vlast,“ doplňuje.

Jako příklad uvádí Letiště J. F. Kennedyho v New Yorku, Letiště Ch. de Gaulla v Paříži, F. J. Strausse v Mnichově, ale i M. R. Štefánika v Bratislavě či B. Guriona v Tel Avivu.

Jiná místa po bývalém prezidentovi se město nyní pojmenovat nechystá: v Praze všechny komunikace, které by odpovídaly důstojnosti památky, už svoje jména mají, primátor odmítá i stavbu pomníku nebo sochy. „To jsou úvahy z minulého století, dnes se už úcta sochami nevzdává. Bráním se urychleným nápadům a o tom, co by mohlo nést jméno Václava Havla, si promluvme třeba za pět let,“ dodává primátor.