Stylově vyzdobená tramvaj typu T3 přiveze hlavní představitelku snímku Jiřinu Bohdalovou na Malostranské náměstí (ze smyčky na Vypichu, odkud filmová tramvajová linka č. 12 vyjížděla). Vše doplní hudba a živé taneční vystoupení. Odehrána zde bude také asi nejznámější scéna z filmu, kdy řidička Marie zjistí, že ji její milovaný manžel podvádí a zhrzena opouští svůj vůz. Těšit se můžete především na setkání s hlavní představitelkou snímku Jiřinou Bohdalovou, která po vystoupení krátce zavzpomíná na zážitky z natáčení. Ty zároveň doplní i autogramiáda.

Podpis herečky Jiřiny Bohdalové však nebude to jediné, co si odnesete na památku. K dispozici budou také originální staré jízdenky s aktuálním datem a motivem filmu, jež vám označí dobově ustrojení průvodčí. Na své si přijdou rovněž zájemci o fotografickou upomínku – příležitost získat do sbírky snímek s Dámou na kolejích nabídne fotokoutek, připravený okamžitě sdílet vámi pořízený obrázek.

Program bude završen v 19.30 hod. projekcí filmu, a to zdarma, přímo na Malostranském náměstí prostřednictvím oblíbeného pojízdného kina Kinobus, které již devět sezon vyráží pod hlavičkou DPP na letní filmové turné po hlavním městě.

„Podobné akce jsou skvělou pozvánkou do MHD pro každého, kdo zatím dává, často jen kvůli předsudkům, přednost cestování autem. Kromě toho, že je pražská MHD rychlá, komfortní, spolehlivá a levná, má také bohatou a slavnou historii, díky které se často dostala i na stříbrné plátno. Dáma na kolejích je toho nejlepším důkazem,“ řekl s úsměvem náměstek pražské primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Hudební komedie Dáma na kolejích, druhé společné dílo scenáristy Vratislava Blažka a režiséra Ladislava Rychmana po muzikálu Starci na chmelu, je díky postavě hlavní hrdinky – ušlápnuté řidičky tramvaje Marie, nerozlučně spjata s pražskou veřejnou dopravou.

Pro DPP půjde zejména o připomenutí rychle mizících tramvají T3, resp. T3SU, jež vozí Pražany už více než půl století a pro Prahu jsou podobným symbolem, jaké představují pro Londýn dvoupatrové autobusy. Několik těchto tramvají bylo poprvé vypraveno z vozoven Motol a Strašnice 21. listopadu 1962. V roce 1988 byla tramvaj T3 zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako tehdy nejpočetněji vyrobený typ tramvaje. Nové tramvaje T3 byly dodány celkem do 47 měst v 10 státech.

„V současné době jezdí již posledních 26 vozů T3SU ve 13 soupravách vypravovaných z vozovny Žižkov. Setkat se s nimi můžeme zejména na lince č. 9, ale i č. 1, případně č. 24,“ uvedl Jan Šurovský, technický ředitel DPP.