„Bohužel ministerstvo dopravy nemělo k dispozici potřebné formuláře, takže jsme mohli s tímto postupem začít až nyní. A osvědčil se, ve čtyřech případech jsme vybrali 90 tisíc korun,“ uvedl  radní Lukáš Manhart.

Zaplať, nebo přijdeš o auto

Zákon umožňuje vybrat kauci v předpokládané výši pokuty. Jestliže provozovatel taxi odmítne zaplatit, zabaví mu policie vozidlo. Proto také dva z kontrolovaných taxikářů zaplatili hned na místě, další dva do tří dnů. „Máme nyní silný nástroj, kterým můžeme nepoctivé taxikáře skutečně citelně postihnout,“ uvedl Lukáš Manhart.

Exekuce nebyla citelná

Dříve se taxikáři vyhýbali placení pokut za nepoctivost různě, nejčastěji tak, že tvrdili, že jsou nemajetní, a navíc jako místo bydliště uváděli adresu příslušné radnice, kde samozřejmě nebyli k dostižení. Praha tak nakonec ze 104 milionů, které taxikáři na pokutách dlužili od roku 2002, vymohla sotva pětinu. Nyní může jít na úhradu exekuce zabavené vozidlo. Stejné ustanovení silničního zákona jako pro jednotlivé provozovatele taxislužby platí i pro taxikářské firmy.

Lepší se poctivost?

Při kontrolách taxikářů se v posledních letech snižuje počet nepoctivců, podle nynějšího  průběhu kontrol klesl jejich počet z 33 procent v roce 2002 na nynějších necelých 12 procent. „Učinili jsme další opatření, která kontrolu zlepšila, místo čtyř kontrolorů jich pracuje nyní šest a počet figurantů se zvýšil z osmi na 30,“ upozornil Lukáš Manhart.