Po 19. červenci bude oprava pokračovat směrem k Moráni. Jde o náročnější opravu, protože probíhá jen s minimálním omezením pro automobilovou dopravu ve stopě tramvajových kolejí.

Tišší koleje

Ke kolejím je přikládána speciální pryž, která tlumí otřesy a snižuje hlučnost. Podobná opatření, kdy se ještě pod koleje klade navíc pryžová vana, DPP využívá v oblastech, kde trať vede v husté zástavbě. „Například to bylo ve Vodičkově a Lazarské ulici,“ uvedl dopravně-technický ředitel DPP Jan Šurovský. V některých úsecích, kde byly pryžové rohože a obklady kolejí položeny, se snížila hlučnost až o 12 decibelů,“ upozornil Petr Mašek, vedoucí odboru správy a zajištění dopravní cesty DPP. Nejde ovšem o žádnou horkou novinku. První pryž byla pokládána před 19 lety při opravě  v Letenské ulici.

 

Nové sloupy kvůli psům?

Na Karlově náměstí se stavějí i nové sloupy. Nevydržely dlouho – pouhých třicet let –, přičemž v jiných místech Prahy najdete sloupy i šedesátileté. Pracovníci DPP krátkou životnost v tomto úseku přičítají kromě jiného i tomu, že u nich daleko častěji močí psi. Koroze tedy postupuje rychleji. Nové sloupy pro tramvajové vedení budou integrované a poslouží i veřejnému osvětlení, což je výsledek koordinační činnosti Kanceláře veřejného prostoru, která pracuje u Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). Trolejové vedení ponesou samostatně bez využití protějších budov, takže se zredukuje i počet natažených vodičů.

Nic není zadarmo

Snižování hlučnosti a otřesů není levnou záležitostí. Proti běžným kolejovým tratím, jaké znáte například z Modřan, kde zvuk tlumí štěrk, jsou pryžové rohože a obložení spolu se speciálními šrouby a rozdílnými způsoby betonování a jiným druhem kolejnic někdy až třikrát dražší. Pryž ale životnost trati nijak neprodlouží. Nicméně v úseku, který se nyní opravuje, počítá DPP, že třicet let tu žádná oprava nebude nutná. Ostatně poslední oprava v tomto úseku proběhla přesně před 30 lety. Celkově bude stát oprava na Karlově náměstí v obou úsecích 41 milionů korun a skončí 9. srpna.

Oblouky jsou obtížné

„Oblouky trvanlivosti trati nesvědčí. Výdrž má pevná jízdní dráha, která se tvoří na rovných úsecích,“ upozornil Ladislav Starnovský, vedoucí oddělení vrchní stavby DPP. Pevná dráha je odolná i vůči výrazným změnám teplot. Jako příklad přímo školní pro nestabilitu tramvajové tratě slouží oblouky v podjezdu u Zahradního Města, které se v létě vychylují a v zimě vracejí do původního tvaru. Ani technologie pevné dráhy není žádnou novinkou, využívala se už v 70. a 80. letech, ale v současné době je dokonalejší, a tudíž i trvanlivější.