Dopravní podnik se pro vzorovou úpravu interiéru rozhodl s cílem zvýšit průchodnost cestujících uvnitř tramvaje, což zároveň povede k urychlení vystupování z a nastupování do tramvaje. Podélné sezení veřejnost dlouhodobě kritizuje, a proto jej DPP v tomto voze odstranil. Počet míst k sezení přitom zůstal zachován.

„Podélné sezení v tramvajích našim cestujícím nevyhovuje a ve vozech často dochází ke konfliktům sedících a stojících pasažérů. Následně budeme provádět průzkum spokojenosti s vzorovou úpravou a podle názoru veřejnosti se dále rozhodneme o případné sériové úpravě,“sdělil Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy.

„Věnujeme neustále pozornost připomínkám cestujících a snažíme se na ně reagovat co nejefektivnějšími změnami. To se samozřejmě týká i komfortu při jízdě. Věřím, že realizovaná úprava tramvají 14T je krokem tím správným směrem,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

DPP využil při úpravě vzor interiéru tramvaje typu 13T výrobce Škoda Transportation, které jezdí v Brně. Stejný problém tam totiž v minulosti také řešili. V Brně se však upravené vozy dodaly z prvovýroby, nebyly tedy dodatečně upravovány. DPP spolupracoval s architektem Patrikem Kotasem, inovativní sedačky do vozu dodala firma MSV interiér a technickou přípravu zajišťovala firma Inter-Informatics. Kompletní realizace byla provedena zaměstnanci DPP v Opravně tramvají Hostivař, která je jedním z nejmodernějších opravárenských zařízení tramvají ve střední Evropě.

„Tramvaje 14T jsou přiděleny do vozovny Kobylisy a budeme se s nimi setkávat zejména na linkách č. 3 a 17. V současné době tedy zejména na těchto linkách výrazně roste počet nízkopodlažních vozů,“ doplnil Jan Šurovský, technický ředitel DPP.

Celková cena prototypové úpravy interiéru a exteriéru vozu činí 2,6 mil. korun. Další rozhodnutí o změnách interiéru a exteriéru budou provázána s vyhodnocením této vzorové inovace. Vyhodnocení spokojenosti cestujících s provedenou změnou uspořádání tramvaje očekává DPP do konce června.