1. dubna 2007
Euro Taxi Praha sídlí v domě odborových svazů na Žižkově, stejně jako Odborový svaz taxi. Ten přitom vyzývá na svých internetových stránkách, aby se cenové regulaci nepodřizovali. „Proti regulaci protestoval jeden z taxikářů, členů odborové organizace, hladovkou, ale hladovka není důvod ke zrušení regulace cen,“ uvedl jeden z magistrátních úředníků, kteří se touto agendou zabývají.

„Museli jsme o zrušení živnostenského oprávnění požádat, protože tito nepoctiví taxikáři už dlouhodobě kazí dobré jméno města. Navíc se domnívám, že ostatním taxikářům, kteří více či méně regule vyhlášky dodržují, kazí nejen pověst, ale také jejich obchody,“ sdělil dobře informovaný úředník.

Jezdím za 99 korun a na vyhlášku kašlu

Taxikáři ze jmenované firmy podle hlášení dopravního úřadu celkem jednatřicetkrát porušili zákon o silniční dopravě a cenové předpisy. V žádosti na zrušení živnostenského oprávnění je například doložena stížnost na taxikáře, který při jízdě z Náměstí republiky na Václavské náměstí požadoval 889 korun, a to při použití sazby 99 korun za kilometr. Důkazem porušování vyhlášek je také výsledek více než 20 statických kontrol taxikářů, kteří mají na dveřích ceny vyšší než stanoví vyhláška.

Co hovoří o možnosti zrušení živnostenského oprávnění? Podle odboru dopravy je to jasná odpovědnost provozovatele taxislužby za sankce, které vyplynou z vnějšího označení vozidel. I personální propojení odborového svazu, který vyzývá k nerespektování vyhlášky, a firmy Euro Taxi Praha, je důvodem k ostrému kroku magistrátu.

Živnostenský úřad Prahy 3 má na vyřízení žádosti magistrátního odboru dopravy zákonnou lhůtu, kterou lze v případě složitosti problému prodloužit. Bývá zvykem, že takové žádosti jsou vyřizovány do měsíce. Bohužel, i když dojde ke zrušení živnostenského oprávnění, devadesátikorunoví taxikáři se nejspíš objeví v jiné firmě a budou agónii celého sporu protahovat.

os