„Soud dal konečně za pravdu hlavnímu městu Praze a potvrdil výpověď, kterou město dalo taxikářům, kteří  nabízeli  nekvalitní služby na dotčeném místě,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek. Právní názor města byl tedy uznán a stanoviště bylo zrušeno. Místo něj vzniklo na základě rozhodnutí silničního správního orgánu Prahy 1 stání pro invalidy. Díky tomuto kroku tak vznikla proti minulosti dvě invalidní stání navíc. Hned vedle nich je nyní vyhrazeno stanoviště pro městskou policii, která tu má zaparkované mobilní stanoviště, kde poskytuje informace turistům i Pražanům. Stanoviště taxi ale na náměstí je, provozuje je firma AAA, která byla vylosována.

Asistovala policie

Rušení stanoviště asistovala městská policie. „O asistenci požádala firma, která instaluje dopravní značení, a to po zkušenostech, které jsou s touto skupinou taxikářů,“ uvedl Rudolf Blažek. Nejdříve musel být odtažen vůz taxi, který vlastní jeden z taxikářů, který loni proslul tím, že držel hladovku před magistrátem.  Pak už zaměstnanci firmy začali měnit dopravní značky a přemalovávat i vodorovné značení, a to za neobyčejné pozornosti turistů, kteří nechápali, proč je na náměstí najednou tolik novinářů.

Dluhy taxikářů

Odhaduje se, že dluhy na pokutách taxikářů, kteří bojují s městem a vozí zákazníky za dvoj- až trojnásobky běžných cen, vyrostly nerespektováním vyhlášky až na 120 milionů korun.  „Já věřím, že těch několik posledních taxikářů, kteří dělají ostudu městu i poctivým taxikářům, skončí,“ vyjádřil naději R. Blažek.

Ceny se upravovat zatím nebudou

Jedním z neustále omílaných argumentů taxikářů, kteří nerespektují ceny, je, že ceny jsou příliš nízké. „Upravovat ceny ale skutečně nebudeme,“ uvedl R. Blažek, „pokud by to nebylo na základě zákona o cenách.“ Město má ale vytvořenu pracovní skupinu, v níž pracují  zástupci ministerstva financí, magistrátu a taxikářů (nikoli z nátlakové skupiny ze Staroměstského náměstí, ale z drtivé  většiny těch, kteří jsou skutečnými podnikateli), a ta jedná o různých záležitostech kolem taxi a samozřejmě také o cenách. „V tuto chvíli ale neuvažujeme o tom, že bychom navrhovali vyšší ceny,“ řekl R. Blažek. „Samozřejmě, pokud by se zvedla dramaticky cena pohonných hmot či jiných komodit, které výrazně ovlivňují ceny taxi, potom bychom o tom uvažovali. Jak ale říkám, nyní je stanovena  maximální cena a dokonce ne všechny taxi ji i uplatňují,“ uvedl R. Blažek.