21. srpna 2007
Autovlak na Slovensko odjíždí každý večer kolem 22 hodiny a druhý den ráno v půl sedmé je v cíli. Do Splitu naopak cestující odjíždějí brzy po ránu, už v 7:45, aby se na místě ocitli následující den opět ráno v 5:45. Před odjezdem tam i zpět je ovšem potřeba počítat ještě s odbavením a naložením vozidla. Cestující se tak musí dostavit přibližně o dvě hodiny dříve.

Jak na věc?

Aby člověk získal místo v autovlaku nejen pro svůj vůz, ale současně i lůžkové kupé pro sebe a spolucestující, je vhodné jízdenky začít shánět včas. Lze je zakoupit v předprodeji již 60 dní předem, rezervace v tomto případě možná není. Autovlaky jsou využívány skutečně naplno, a tak by se v případě nákupu jízdenek na poslední chvíli mohlo lehce stát, že bude člověk nucen o několik dnů odložit. Získat jízdenku je však jinak vcelku jednoduchá záležitost. Stačí zajít na Hlavní nádraží v Praze (popřípadě i v Brně) k pokladnám s rezervačním terminálem. Platit lze v hotovosti i kartou.

Ale pozor, je potřeba ještě vyplnit formulář, týkající se vozu: značka a typ, SPZ, výška, délka a šířka a další nezbytné údaje z technického průkazu, popřípadě, je-li někde poškozeno. (Od 1. června tohoto roku byla maximální možná výška automobilu trvale určena na 1,5 m.) Formulář pak cestující odevzdá zpět v pokladně, a pokud je požadovaný termín volný, zakoupení jízdenky nic nebrání. Pokud ne, prodejce najde jiný volný termín.

Jakou jízdenku zakoupit?

Cenově nejvýhodnější je pochopitelně zpáteční jízdenka. Například do Popradu tak řidič s autem zaplatí za cestu tam kolem osmi set korun, ale za cestu zpátky už jen něco málo přes pět set.

Nevýhodou může být, že se musíte dostavit na určené místo nakládky a v určený den odjezdu. Je to proto, že i když samotná jízdenka pro osoby platí až měsíc, jízdenka pro automobil platí jen pro konkrétní den. Kapacita přípojného autovozu je totiž omezena – vozů normální velikosti se na něj vejde jen deset a kdo nemá včas zarezervované místo, má smůlu.

Kdo se ovšem při návratu nechce vázat, má samozřejmě možnost zakoupit pouze jízdenku na cestu tam, anebo naopak pouze na cestu zpátky. Takové jízdenky jsou pak dražší.
Zpáteční jízdenka pro řidiče s autem činí na Slovensko kolem 1400 Kč, do Splitu pak něco málo přes 1600 Kč. Případní spolucestující zaplatí pouze jízdenky. Doporučuje se připlatit si lůžkové kupé. Přesné ceny za jízdenky závisí na vývoji kurzu vůči euru, lze je ale telefonicky zjistit na lince Českých drah (viz níže).

Těsně před odjezdem

Při cestě autovlakem je nutné dopravit se i s autem do nákladního terminálu, kam vede příjezd z Italské ulice, asi 300 m od křižovatky U Bulhara a přihlásit se u příslušného pracovníka. Ten zkontroluje jízdní doklady a z malého technického průkazu opíše do formuláře údaje o vozidle. Po odbavení a napojení autovozu k rampě je možné začít s nakládkou automobilů. Tu si řidič zajišťuje sám za asistence a dle pokynů zaměstnanců železnice, kteří každé auto zvlášť rovnou zajišťují proti pohybu. Pokud někdo cestuje s motocyklem, musí mít vlastní upevňovací popruhy. Po naložení vozu už cestující rovnou nastupují do lůžkového vagónu, kde je stevard uvede přímo k jejich kabině. Cesta může začít.

Informace o cestování autovlakem: http://www.cd.cz
Telefonní spojení: 972 111 111
Bílá linka: 840 112 113