Během jednoho roku tak k již opravenému nástupišti č. 5 a nové šestce a sedmičce přibudou první čtyři ve zmodernizované podobě. Ta mimo jiné zahrnuje zcela nový informační systém, který umožní větší komfort cestujícím. Na peronech budou například panely, kde si každý může najít příjezd nebo odjezd svého vlaku. Pro cestující tím odpadne neustálé pobíhání mezi peronem a nádražní halou, kde původně tento infosystém byl jako jediný. Výrazně se zkvalitnila i rozhlasová hlášení. Zvýšily se okraje nástupních hran na 550 mm nad temenem kolejnice, což umožní pohodlnější nástup do vlaku. Rozšířeny budou také přístupové podchody a tunely.

Pro vozíčkáře i nevidomé jde rekonstrukce ještě dál: vedle eskalátorů, po kterých budou moci cestující pohodlně vyjet na perony, byly vybudovány také výtahy a všude, kde to bylo nutné bezbariérové přístupy. Pro nevidomé je zabudován také zvukový systém a vodící linie, umožňující jim lepší orientaci.

Zajímavostí pak je odhalení kloubových uložení ocelové konstrukce zastřešení haly, která je památkově chráněna. Kloubová spojení jsou technickým unikátem, a proto budou k vidění pod prosvětleným sklem.

Samostatnou stavbou bude kompletní výměna střešních skel v nádražní hale, kterých je asi šest tisíc. Zatím se měnila pouze poničená okna, aby na perony nezatékalo, ale postupně budou vyměněna všechna. Nová okna budou z tvrzeného skla, tedy odolnější.

Postupně se také řeší nový systém odvodnění a svodu srážkových vod do kanalizace, modernizace se týká i kolejiště, a to zejména z důvodu napojení na koleje Nového spojení vedoucího z tunelů pod Vítkovem. Stavební firmy Metrostav, Skanska a SSŽ, které se sešly v jediném sdružení MSS a provádějí stavbu společně, ale upozorňují, že koordinace všech činností spolu s krátkými termíny (od počátku stavby k dokončení neuplyne ani celý rok) je vysoce náročná. Některé práce probíhají třeba čtyřiadvacet hodin bez přestávky, upozornil Jiří Procházka z Metrostavu. V součinnosti jsou celkem čtyři stavby: vyústění směrem k vinohradským tunelům, stavba směrem k Libni a Žižkovu, rekonstrukce budovy s Fantovou kavárnou, kterou provádí italská firma Grandi Stazioni, a modernizace perónů a podchodů včetně odvodnění a dalších přidružených prací.

Rekonstrukce kolejiště spolu se zprovozněním Nového spojení zásadně změní dopravní systém městské a příměstské dopravy, uvedl k tomu generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek s tím, že nádraží se současně stane také skutečnou centrální stanicí pro mezinárodní a dálkovou vlakovou dopravu.