Orient-Express, celým názvem Venice Simplon-Orient-Express, legendární historický luxusní vlak, opět zavítá do České republiky. Stane se tak poté, kdy letos poprvé projede novou trasou. Vlak vyjel z Benátek, projel Vídní, zamířil do Banské Bystrice, odtud do Krakova a následně Varšavy. Z Varšavy Orient-Express odjel v neděli ráno k známému hradu Malborku. Odtud večer vyrazil do Prahy. Na české území, konkrétně do Meziměstí, by měl dorazit v pondělí ráno a na Hlavním nádraží v Praze by se měl objevit v patnáct hodin odpoledne. V hlavním městě se zdrží pasažéři luxusního vlaku až středy 18.července. Poté bude vlak pokračovat směr Německo.

Oficiální jízdní řád Orient-Expressu

16. července
Meziměstí 8:30 - 9:30 výměna loko - 2x 754
Náchod 10:20
Týniště n/Orlicí 11:10
Choceň 11:40
Ústí n/Orlicí12:00 - 12:20 výměna loko - 130
Choceň 12:40
Pardubice hl.n. 13:00
Kolín 13:40
Velim 13:50 - 14:00
Praha Malešice 14:40
Praha hl.n. 15:00

18. července
Praha hl.n. 14:05 loko - 363
Plzeň hl.n. 15:39 - 15:49 výměna loko - 2x 754
Domažlice 16:40
Furth im Wald 17:07 - 17:16 výměna loko - DB
Express pojede do Frankfurtu, dále pak do Paříže a svou pouť zakončí v Londýně.

Z historie Orient-expressu

Orient-Express poprvé spatřil světlo světa v roce 1883. Vlak s luxusními goblény, sametovými závěsy a křišťálovými číšemi, projekt Belgičana Georga Nagelmackerse, se vydal 4. října 1883 z Paříže do Konstantinopole. Na palubě bylo čtyřicet cestujících a cílové stanice se jim podařilo dosáhnout za šedesát sedm hodin. Mimochodem tehdy ještě nebyla mezi oběma městy po celé délce železnice, takže se nejelo jen vlakem, ale i lodí.

O šest let později propojil Orient-Express Londýn a Paříž. Z anglického hlavního města byli tehdy pasažéři dopraveni do Doveru vagóny Pullman a po přeplutí Kanálu pokračovali neméně věhlasnými vozy Wagon-Lits. Tak je tomu dodnes, jen La Manche se zdolává Eurotunelem. Časem přibyly Orient-Expresu další zastávky. Poté, co začal využívat na cestě do Istanbulu Simplonský tunel. Ten se stal v roce 1921 se svými dvaceti kilometry nejdelším na světě. Kvůli tomu se vlaku na této trase začalo říkat Simplon-Orient-Express a na cestách do Benátek pak Venice-Simplon-Orient-Express. Do oněch dob, kdy patřilo k dobrému vychování navštívit alespoň jednou za čas někdejší hlavní město Východořímské říše Istanbul, zasadila také Agatha Christie děj svého detektivního románu. Vražda v Orient-Expressu nakonec proslavila nejen ji, ale i samotný vlak.

Druhá světová válka napáchala na evropských železnicích obrovské škody a vagóny Orient-Expressu rozmetala nadlouho po celé Evropě. V roce 1977 se dva z nich se objevily na aukci Sotheby v Monte Carlu, kde je prezident sítě hotelů Orient-Express James B. Sherwood okamžitě koupil. Od toho dne si nedal pokoj, dokud zbývající vagóny Pullman a Wagon-Lits nenašel. Jeho úsilí bylo korunováno úspěchem 25. května 1982, kdy nádherně restaurovaný nejslavnější vlak historie vykonal po dlouhých letech cestu z Londýna do Benátek. Pana Sherwooda stála rekonstrukce 11 miliónů liber.

Orient-Express a Praha

Do Prahy Orient-Express poprvé zavítal v roce 1994. Od té doby jezdí trasu Benátky - Vídeň - Praha - Frankfurt - Paříž - Londýn třikrát až čtyřikrát do roka. Z Benátek vyjíždí většinou ve středu večer a do Prahy přijíždí ve čtvrtek odpoledne. Z Prahy pak pokračuje až v sobotu odpoledne, kdy pokračuje dále do Londýna, kam vlak přijíždí v neděli.

Sice je jedinou oficiální zastávkou na území ČR Praha, vlak přesto zastavuje z provozních důvodů ještě v dalších stanicích v republice. Alespoň z povzdálí si jej tak mohou prohlédnout v Břeclavi, Brně, Plzni a v Chebu.

Souprava má zpravidla 17 vozů, původních rekonstruovaných vagonů Pullman a Wagon Lits. Délka soupravy činí 400m a hmotnost 920t. Ačkoli je to výjimečný historický vlak, není tažen historickými lokomotivami a to ani v jiných státech, kudy projíždí. Na našem území je většinou tažen elektrickými dvousystémovými lokomotivami řady 363. Vlak je pojat jako vyhlídkový a jezdí rychlostí max. 120 km/h, byť vozy jsou schopné jet až 140km/h. Jízdenka v celé trase pro jednu osobu stojí v přepočtu přes 80000,- Kč.

Další návštěva

Legendární vlak nebude zítra letos v Praze poprvé. Při svých jízdách Evropou tady letos zastavoval už v dubnu a pak hned v květnu. Ani zítřejší návštěva nebude pro letošek poslední. Z přítomnosti Orient-Expresu se budou moci nejen příznivci železnic v Čechách a samozřejmě v Praze totiž potěšit ještě jednou. Stane se tak při jeho zářijové jízdě na již tradiční trase z Benátek, přes Vídeň do Prahy a dál do Paříže a Londýna. Do našeho města vlak přijede 27.září a odjede o dva dny později.