Před 20 lety si politici uvědomili, že je potřeba nějakým způsobem koordinovat nejen městskou, ale i příměstskou dopravu a že je nutné pracovat se všemi dopravními prostředky nejen s těmi klasickými, ale i se železnicí, která byla v minulém režimu významně opomíjena. Tak vznikla organizace, která stojí nad všemi dopravci, koordinuje jízdní řády a zodpovídá i za finance. V měřítku bývalé východní Evropy to bylo rozhodnutí skutečně nadčasové. Vždyť další koordinátor a organizátor dopravy vznikl v Ostravě o čtyři roky později. Lze bez nadsázky říci, že prozíravost tehdejších politiků byla nadčasová.

Způsoby dopravy se v průběhu let měnily, jak se vlastně rozšířily?

Nejnovějším přírůstkem k dnes již klasickým městským dopravním prostředkům jsou lodě a věříme, že i ve středních Čechách bude jejich počet růst, protože tu jsou přívozy, které provozují města ale i kraj. Pokud se domluvíme na podmínkách, rozšíří doprava i tam, kde chybějí mosty. Nerad bych opomenul lanovku, od roku 1985 obnovenou, takže nabízíme pestrou škálu dopravních prostředků. Podstatné je ale to, že cestující pro ně využívají jednu jízdenku, to je komfort, bez něhož si cestování už ani nelze představit.

Podívejme se do budoucna, jak by mohla vypadat integrovaná doprava v dalších letech?

V naší knize, která u příležitosti 20. výročí vzniku ROPIDU vznikla, jsem uvedl, že bych byl velmi rád, kdyby došlo k integraci dopravy v Praze a středních Čechách. Právě v této oblasti se udělal v posledním roce obrovský krok dopředu. Doufám, že budeme pokračovat a se Středočeským krajem celou myšlenku dotáhneme. Ve Středočeském kraji je ještě velké množství cestujících, kteří nemohou využívat jednotný jízdní doklad.

Mohla by se rozšířit doprava i v Praze?

Byl bych velmi rád, protože jsem velkým příznivcem tramvají, aby se některé vize uplatněné v rozvojových projektech města a v územním lánu realizovaly a tramvajová síť se významně rozšířila. A navíc aby se i železnice stala do deseti let plnohodnotným dopravním prostředkem ve smyslu „S Bahnu“ a aby vznikly všechny železniční zastávky, které jsou dnes naplánované.

Jak je to vůbec se železničními zastávkami, dočkáme se těch nových?

Železniční zastávky skutečně chybí, poslední byla bohužel otevřena už v roce 1995 v Komořanech, pak ještě shodou okolností a šťastným řízením osudu vznikla zastávka na Knížecí a do teď jsme museli čekat, ale doufám, že se dočkáme zastávek na Kačerově, v Podbabě, a to v nejbližších měsících, což podstatně zlepší dopravní obslužnost v těchto oblastech.

Máte nějaké přání k 20. narozeninám ROPIDu?

Byl bych rád, aby počet cestujících stoupal a aby veřejná doprava jezdila co nejpravidelněji a nejrychleji a aby preferenční opatření, která se dělají pro autobusy a tramvaje, dosáhla maxima. A byl bych rád, abychom my nebo naši nástupci mohli za deset let říci, že integrovaná doprava se významně přiblížila k vysněnému cíli, za který považujeme švýcarský dopravní systém.