Provoz veřejné dopravy na území Prahy a v jejím okolí zajišťuje 17 dopravců, z nichž nejvýznamnější je Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost. Celý systém Pražské integrované dopravy organizuje společnost ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). Veškeré aktuální informace o cestování v Praze a jejím okolí najdete na stránkách Dopravního podniku, ROPIDu anebo v kterémkoliv infocentru DPP.

Vyhledání trasy a spojení

Intuitivní vyhledávač spojení nabízí web Dopravního podniku a ROPIDu. Můžete si také vytisknout jízdní řád jakékoli linky přímo z vámi zvolené zastávky (http://portalpid.idos.cz). Pro nalezení optimálního spojení slouží také Interaktivní dopravní mapa MHD (http://praha.planydopravy.cz). Výborným pomocníkem pro cestování MHD je také aplikace Google Maps (např. pro mobilní systémy Android a iOS): sama zjistí vaši polohu a vy jen zadáte cíl trasy. Aplikace doporučí nejvhodnější spojení MHD včetně pěší cesty na nástupní zastávku a cesty z výstupní zastávky.

Cena jízdného – cestování po Praze

Základní přestupní jízdenka pro dospělého stojí 32 Kč a má platnost 90 minut. Na kratší vzdálenosti do 30 minut lze využít jízdenky za 24 Kč. Turistická jízdenka na 24 hodin stojí 110 Kč, na tři dny 310 Kč. Podrobné informace o jednotlivých cenách naleznete v sekciJízdné na stránkách Dopravního podniku. Kompletní informace o Tarifu PID najdete http://ropid.cz/tarif/tarif-pid__s189x350.html.

Pro pravidelné cestování po městě je cenově nejvýhodnější opencard s nahraným kupónem pro dané období (měsíční, čtvrtletní, roční). S nahranou aplikací „Doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného“ také dovoluje dětem od 10 do 15 let a seniorům mezi 65 a 70 lety cestovat MHD za předem stanovených podmínek bezplatně. Studenti do 26 let a senioři od 60 let mohou využít některou z nabízených slev na jízdném.

Kde koupit jízdenku

  1. V automatech na výdej jízdenek PID, které naleznete ve všech stanicích metra a ve vybraných zastávkách povrchové dopravy. Kompletní seznam automatů naleznete zde.
  2. V informačních střediscích DPP nebo v trafikách. Seznam infocenter naleznete zde.
  3. Kupte si SMS jízdenku ze svého mobilního telefonu. Na číslo 902 06 napište zprávu podle vámi zvoleného druhu jízdenky - DPT24, DPT32, DPT110 nebo DPT310 - kde číslice znamená cenu: cena za 90 minut přepravy je 32 Kč, za 30 minut jízdy 24 Kč, lze zakoupit i SMS jízdenku jednodenní (110 Kč) nebo třídenní (310 Kč). Následně vám přijde SMS jako potvrzení o zakoupené jízdence. Počítejte ale i cenou za odeslanou textovou zprávou podle tarifu vašeho operátora.
  4. U řidičů autobusů, ale zde s příplatkem. Jednotná cena je 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti a seniory.

Metro

V síti pražského metra mohou cestující na třech trasách linek A, B a C využívat 57 stanic, z nichž tři jsou přestupní, na cca 60 km tratí. Metro jezdí denně od 5:00 do 24:00 hod. Intervaly jsou v dobách ranní a odpolední špičky cca 2-3 minuty, ve večerních hodinách nepřekračují 10 minut. O víkendech je na všech linkách jednotný interval 7,5 minuty.

Více o pražském metru čtěte zde.

Tramvajová doprava

Provoz tramvají je v hlavním městě zajišťován na 21 denních a 9 nočních linkách. Celková délka kolejí je 547 km, v Praze je téměř 600 tramvajových zastávek. V rámci metropolitní sítě MHD jsou nejdůležitějšími spoji tzv. páteřní linky číslo 3 (Kobylisy-Sídliště Modřany), 9 (Sídliště Řepy-Spojovací), 11 (Spořilov-Olšanské hřbitovy), 17 (Vozovna Kobylisy-Sídliště Modřany) a 22 (Bílá Hora-Nádraží Hostivař). Tyto linky mají přímé vedení trasy po nejfrekventovanějších místech hlavního města, jejich interval je 4-5 minut v pracovní den a 7-10 minut večer a o víkendu.

Více o pražských tramvajích čtěte zde.

Autobusová doprava

Městské autobusy doplňují v systému pražské hromadné dopravy tři linky metra, hustou síť tramvajových tratí a železnice. Autobusy na cca 120 denních a 15 nočních linkách obsluhují zejména oblasti bez kolejové dopravy, okrajové části hlavního města nebo vytvářejí rychlé spojení po obvodu města bez nutnosti zajíždění do centra. Příměstské linky PID také spojují Prahu s jejím okolím.

Více o pražských autobusech čtěte zde.

Přívozy

Pražské přívozy na Vltavě jsou rychlou a vyhledávanou alternativou povrchového cestování mezi oběma vltavskými břehy, zejména tam, kde nevedou mosty. Pro turisty přívozy představují zajímavý způsob, jak poznat metropoli z jiné perspektivy a naplno využít vltavské břehy například pro cykloturistiku, bruslení nebo obyčejné procházky.

Více o pražských přívozech čtěte zde.

Lanovka

Dopravní podnik hlavního města Prahy provozuje také dvě lanové dráhy, které jsou vyhledávány hlavně při cestě za zábavou a turismem. Lanová dráha v ZOO je populární atrakcí, která návštěvníkům zahrady slouží od konce března do konce října za jednotný poplatek 20 Kč pro cestující starší 6 let. Lanová dráha na Petřín navazuje na tramvajovou dopravu v zastávce Újezd a je vedena po trase Újezd – Nebozízek – Petřín s konečnou zastávkou v blízkosti populární vyhlídkové věže.

Více o pražských lanovkách čtěte zde.