To, že se mění cena, veřejnost ví, ale změní se také DPH. Jak to bude potom s cenou jízdenek?

Změna cen jízdného pro jednotlivou jízdu platí od 1. 7. 2011. K datu 1. ledna 2012, kdy nastane zvýšení odvodu DPH o 4 %, se ale další úprava jízdného nepředpokládá.

Před rokem 1989 byla cena jízdného regulována, je tomu tak i dnes?

Tarif je regulován jednak ze strany státu Cenovým výměrem MF ČR, který nařizuje část slev např. poloviční předplatné pro studenty, přepravu dětí do 6 let bezplatně atd., a dále ze strany objednatelů – v případě Prahy – města (např. senioři, bezplatná děti od 6 do 10 let, nově od 0 do 15 let). Slevy ze strany státu ani objednatelů nejsou stanoveny vždy jednotně, a proto vznikají na hranicích mezi objednateli rozdíly v tarifech, viz např. Tarif PID – slevy v Praze a na území Středočeského kraje. Slevy, i ty státem nařízené, hradí v případě závazkových vztahů objednatelé ze svých rozpočtů.

Říkáte, že jsou rozdíly v tarifech v Praze a středních Čechách, ale máme společné jízdné, jak to tedy je?

Právě změna cen jízdného je systémová změna, která vede ke zjednodušení tarifu PID a dalšímu sjednocení se Středočeským krajem, tak aby systém veřejné dopravy fungoval pokud možno na jednotném principu.

Jak vnímáte změnu ceny jednotlivých jízdenek?

Stále se hovoří o změně ceny, ale změna cen jízdného k 1. červenci znamená zejména změnu délky platnosti jízdenek a zjednodušení jejich použití. Kromě toho všechny jízdenky platné v Praze budou nově přestupní a jen časově limitované.

Můžete vysvětlit, co se mění u jízdenky za 18 korun, která bude stát 24 Kč?

Jízdenka za 18 Kč platí dnes 20 minut v povrchové dopravě a je nepřestupní, nebo ji lze využít na maximálně 5 stanic v metru. Neplatí na nočních linkách, na přívozech a na lanové dráze na Petřín. Kromě toho má plno dalších pravidel, jak ji používat ve vnějších pásmech nebo při přechodu z vnějších pásem do Prahy. Nově bude místo ní v Praze zavedena jízdenka za 24 Kč, která je plně přestupní, platí 30 minut a nemá jiná další omezení. Sice se zvyšuje cena o 33 %, ale současně se prodlužuje platnost této jízdenky o 50 % z 20 min na 30 min a lze na ni přestupovat, použít ji na nočních linkách, na lanovce, na přívozech atd. To je samozřejmě systémový krok vpřed, neboť tato změna zejména umožňuje lepší práci s optimalizací sítě bez tarifních dopadů.

Takže nakonec to vypadá, že to proklamované zdražení, o němž se hovoří, není 33 procent, protože se zvýšila užitná hodnota jízdenky. Je to stejné i u dnešní 26 korunové jízdenky?

Osobně bych řekla, že lepší. Jízdenka za 26 Kč platí v současnosti 75 minut. Tato jízdenka je jízdenkou pro Prahu nebo 4 pásma, a sjednocuje se tak tarifní sazba PID za 4 pásma na celém území integrovaného dopravního systému. Praha je z hlediska pásmové platnosti považována též za 4 pásma. Zase platí, že jízdenka je kvalitativně vyšší produkt, u nějž se časová platnost zvýšila o 20% a cena vzrostla o 23 %. Vzhledem k tomu, že jízdné v MHD v Praze se měnilo naposledy k 1. lednu 2008, je ve vazbě na cenu vstupů v dopravě nárůst ceny zanedbatelný.

Předplatné se sice nemění, ale opět se zvýší DPH, mění-li se DPH, měly by se měnit také ceny….

Dle programového prohlášení koalice nebude po celé volební období zvýšeno jízdné s platností nad 30 dnů. Z tohoto důvodu nebudou ceny upraveny ani z titulu vnějších vlivů, tj. zvýšení DPH. V předplatném zvýšení odvodu DPH představuje výpadek ve výši cca 125 mil Kč. Z celkových tržeb pak předpokládané zvýšení odvodu DPH činí 200 milionů Kč.