Už na konci srpna byla dokončena první etapa v úseku Anděl–Vozovna Motol a také rekonstrukce tramvajové trati na Národní třídě a ve Spálené ulici. Poslední část do Řep je v provozu od 17. září.

V rekordně krátkém čase

„Od června do poloviny září bylo zrekonstruováno a opraveno 9,2 kilometru trati včetně doprovodných úprav nástupních ostrůvků s bezbariérovými prvky, trolejového vedení a inženýrských sítí. Celkové náklady na letní obnovu tratí dosáhly 982 milionů korun. Během tří měsíců se nám podařilo opravit úseky, které jsou klíčové pro budoucnost pražské tramvajové dopravy,“ řekl  generální ředitel DP Praha Martin Dvořák.

„Musím konstatovat, že mne překvapila rychlost oprav, protože původně byly naplánovány na 12, posléze na 9 a nakonec se je i díky dodavatelům podařilo zkrátit na tři měsíce,“ uvedl náměstek primátora a člen představenstva DP Praha Rudolf Blažek.

Jiné koleje a tráva

Od Klamovky do Řep zmizely z valné části BKV panely, tedy beton, do něhož byly koleje osazeny. Místo nich byly namontovány koleje typu S 49, tedy bez žlábků, a tím se výrazně snížila hlučnost nejen v tramvaji samé, ale i v jejím okolí.

Na konci trati v Řepích navíc byla do kolejiště zaseta tráva, a tak se podařilo snížit hlučnost na 51 decibelů, tedy na hlučnost o 6,5 decibelu nižší, než bylo naměřeno před rekonstrukcí. To tedy vyhovuje i všem hygienickým normám. Navíc se zvýšil komfort jízdy, tramvaj nemá výkyvy, jak tomu bylo na  panelech. Celkové náklady na celý úsek Anděl–Řepy činily 791 milionů korun. Finance byly většinou uvolněny z fondů EU – Operační program Praha – Konkurenceschopnost (OPPK).

I v centru se hodně změnilo

Nejstarší tramvajová trať v Praze, která spojovala Spálenou ulici s Mánesem, tedy v Myslíkově ulici už neexistuje. Místo ní je nejmodernější tramvajová trať, kterou lze využívat k plnohodnotnému provozu. „Dosud to nebylo možné, protože v Myslíkově ulici pocházela trať z roku 1963 a už neodpovídala bezpečnostním normám,“ uvedl generální ředitel DP Praha M. Dvořák. Také z trati Národní–Spálená zmizely panely BKV a byly nahrazeny moderní technologií.

Nic nekončí

Opravou úseku Anděl–Řepy ale práce na obnově tramvajových tratí nekončí. Na podzim začne Dopravní podnik Praha s výstavbou prodloužení tramvajové trati v Podbabě k budoucí železniční zastávce, která má vzniknout sice až za několik let, ale Dopravní podnik má už peníze z Evropských fondů, a tak navíc ještě vybuduje novou smyčku. Prodloužení bude stát asi 450 milionů korun. Trať povede středem Podbabské ulice ke křižovatce s ulicí Pod Padankou.

Další stavební práce plánuje Dopravní podnik Praha na příští rok mezi Výtoní a modřanským sídlištěm. Opravena bude trať Výtoň–Přístaviště, most u modřanského nádraží přes Komořanskou ulici nebo trať u zastávek Čechova čtvrť a Poliklinika Modřany. Vše bude prováděno tak, aby kupř. nemusela jezdit kolem Vyšehradského tunelu loď.

„Vyšehradský tunel jsme opravili v předstihu, takže může posloužit  k náhradní autobusové dopravě,“ uvedl M. Dvořák.