1. ADMINISTRATIVA

Pro využívání služby „Vím, jak řídím“ se musíte zaregistrovat na kontaktním místě portálu www.praha.eu.

K registraci je nutno být držitelem buď karty opencard s kontaktním čipem (návod k jejímu získání naleznete zde), nebo přihlašovacího jména a hesla pro zabezpečený přístup na portál. V případě, že dosud přihlašovací jméno a heslo nemáte a chcete tento způsob přihlašování ke službám portálu využívat, bude vám uživatelské jméno a heslo přiděleno při registraci na kontaktním místě portálu.

Při registraci budete dále potřebovat:

 • občanský průkaz
 • malý technický průkaz (vozidla jehož jste provozovatelem)
 • opencard (pokud jste jejím vlastníkem a hodláte k přístupu do aplikace využívat právě tuto kartu)

Služba Vím, jak řídím vám bude k dispozici nejpozději do 12:00 (poledne) následujícího pracovního dne po vaší registraci na kontaktním místě.

2. INSTALACE PŘÍSTUPU KE SLUŽBĚ ZA POMOCI OPENCARD

Při návštěvě registračního místa obdržíte po podpisu smlouvy čtečku a instalační CD. Na doporučeném operačním systému (Windows XP, 2000 a vyšší verze) lze ovladač nainstalovat pomocí Průvodce, který povede celý proces. V případě použití jiné čtečky (například od jiného výrobce nebo čtečky integrované v přenosném počítači) je nutné postupovat podle instrukcí k této čtečce přiložených. Aby mohl váš počítač komunikovat s čipovou kartou, je potřeba nainstalovat aplikaci CryptoPlus. Tu naleznete na přiloženém CD i s informacemi, jak při instalaci postupovat.

V okamžiku, kdy budete mít ve svém počítači nainstalován program, připojíte k počítači čtečku a vložíte do ní svou opencard.

Aplikaci Vím, jak řídím naleznete na portálu Hlavního města Prahy www.praha.eu v sekci Občan – doprava: Vím, jak řídím (Pokud se budete registrovat pomocí opencard, nezapoměňte se nejdříve přihlásit s její pomocí do celého portálu.)

3. PRVNÍ POUŽITÍ SLUŽBY VÍM, JAK ŘÍDÍM

  1. otevřete portál www.praha.eu
  2. v případě přihlašování za pomocí opencard zasuňte kartu do čtečky
  3. na titulní stránce portálu si v horní liště najděte odkaz „přihlásit“
  4. objeví se formulář pro přihlášení s uvedením jména a hesla. Pokud se přihlašujete přes opencard, vyplníte PIN vaší karty. Pokud ne, uvedete uživatelské jméno a heslo, které jste obdrželi na registračním místě
  5. po zadání PIN, či uživatelského jména a hesla jste přihlášeni a můžete v sekci Občan, oddíle Doprava využít služby Vím, jak řídím. Po otevření stránky se vám zobrazí podezření z přestupků a počet bodů, které by vám mohly být za přestupek odebrány.

Pro lepší orientaci v instalaci opencard na vašem počítači a první registraci k aplikaci využijte animovaný návod na přiloženém CD k opencard.

4. DALŠÍ UŽITEČNÉ INFORMACE

Doporučená minimální konfigurace počítače a operačního systému:

 • Operační systém Win 2000, XP a vyšší je nutný pro standardní software přikládaný ke čtečce.
 • Internetový prohlížeč Internet Explorer 6.0, Mozilla Firefox 1.5, Netscape 8. a vyšší.
 • Java 2 RE 1.4.2.
 • Doporučená konfigurace HW: Počítač s procesorem PIII a rychlejší, alespoň 128 MB paměti RAM.