Výstavní cyklus připravený pro Sál architektů na Staroměstské radnici mapuje způsoby a metody fotografování architektury na snímcích pražských staveb. První část cyklu, která byla věnována době od vzniku prvního doloženého snímku Prahy (1848) po první dvě desetiletí 20. století zhlédl na přelomu roku 2011/2012 rekordní počet návštěvníků, přes 16 tisíc.
Fotografování pražské architektury, 1922 - 1968
Druhá výstava z plánovaného třídílného cyklu je vymezena lety 1922 a 1968, které odkazují na dva zákony, jež v uvedených letech vstoupily v platnost, a to zákon o vytvoření Velké Prahy a zákon o hlavním městě Praze. Oba umožnily výrazné rozšíření města a zásadnější změny ve správě území. Výstava tak v druhém plánu ukazuje architektonické proměny Prahy.

Jaroslav Bruner-Dvořák: Štefánikův most z Letné, před 1928, Sbírka ScheuflerSál architektů je výstavní prostProjekt představuje fotografování architektury jako samostatnou oblast, která má svá specifika. Výběr bezmála 150 fotografií z institucí a nejvýznamnějších soukromých sbírek zahrnuje snad všechny podstatné autory fotografující pražskou architekturu v letech 1922 až 1968, včetně autorů pozapomenutých. Zvláště cenné je srovnávání různých autorských přístupů v zachycení jednoho motivu. Výstava představí jak umělecké, tak i amatérské snímky. Podle účelu, pro jaký vznikly, jsou rozděleny do skupin – od fotografií pro reprezentaci, dokumentaci, pohlednice až po snímky pro osobní upomínku.

Miroslav Hák: Okraj Prahy, 1947, Uměleckoprůmyslové museum v PrazeV této době byla již fotografie sebevědomým médiem, které mělo moc ovlivňovat myšlení lidí. I když pokrok fototechniky přinesl citlivější a kvalitnější fotomateriály, z hlediska fotografického řemesla se profesionální fotografování architektury s potřebou velkoformátových přístrojů za celé období nezměnilo. Díky větší dostupnosti techniky se změnil zejména amatérský fotograf, fotografování přestalo být záležitostí elity. Proměnilo se také vnímání fotografie architektury ve výtvarné nadsázce. Umělecké fotografie nejvýrazněji odrážejí jak otevřenost světu a avantgardním podnětům v éře meziválečné, tak absurditu a stísněnost poválečné „cesty k socialismu”. Pohledy fotografů na měnící se město jsou tak konfrontovány v různých obdobích z hlediska politicko-ekonomického vývoje. Pro vnímavého diváka výstava může být zároveň osobitou kronikou doby.

Komentovaná prohlídka s Pavlem Scheuflerem, autorem výstavy, je naplánována na 23. 1. 2013 v 17 h. Rezervace e-mailem na info@salarchitektu.cz.

or ve 4. patře Staroměstské radnice spravovaný Útvarem rozvoje hl. m. Prahy. Po rekonstrukci na konci roku 2010 získal modernější podobu. Výstavní program je zaměřen na architekturu, urbanismus, památkovou péči a související obory. Projekt Fotografování architektury patří k nejúspěšnějším realizovaným výstavám. Sál architektů v letošním roce navštívilo již více než 25 000 návštěvníků, velký ohlas měla například výstava Pražská panelová sídliště.

Více informací:
Místo konání: Sál architektů, 4. patro Staroměstské radnice, Staroměstské nám. 1, Praha 1
Termín: 5. 12. 2012 – 31. 3. 2013
Otevírací doba: po 11.00-18.00, út-ne 9.00-18.00
Vstupné: zdarma
Autor výstavy: Pavel Scheufler
Kurátorka: Klára Halmanová
Výtvarné řešení: Markéta Kinterová a Jan Fabián
Produkce: Jitka Kulhánková
Pro veřejnost: www.salarchitektu.cz / http://www.facebook.com/salarchitektu/ info@salarchitektu.cz/ tel. 236 002 159
Pro novináře: Klára Halmanová, halmanova@urm.praha.eu/ 606 673 484; Jitka Kulhánková, kulhankova@urm.praha.eu / 725 377 489