Česká spořitelna podporuje zdravý pohyb i způsob života. Bikesharing je pro nás vhodným projektem, který Prahu obohatí a nabídne Pražanům více alternativ, jak se např. dostat do práce,“ řekl Daniel Heler, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny.

Je to ten první a opravdu zásadní krok k tomu, abychom bikesharing, tedy možnost půjčování si jízdních kol u stojanů na ulicích, zavedli. Spolupráce s Českou spořitelnou na tomto projektu je pro nás velmi důležitá. Naši cyklisté si jeho zavedení žádají, petice na jeho podporu má dva tisíce podpisů,“ uvedla předsedkyně Komise Rady hlavního města Prahy pro cyklistickou dopravu a zastupitelka Monika Krobová Hášová. Vypracování studie by mělo trvat zhruba tři měsíce, poté by měla následovat samotná realizace projektu. Zájemci o bikesharing by mohli mít možnost si zaplatit třeba půl roku či rok paušálně a tuto službu využívat, uvažuje se také napojení sítě stojanů na městskou hromadnou dopravu.

Studie by nám měla odpovědět především na otázku financování. Tedy, jestli jej bude platit hlavní město Praha, nebo sponzor či provozovatel. Možností je celá řada, jak je vidět v evropských městech, ve kterých bikesharing funguje,“ řekla Monika Krobová Hášová. Současně dodala, že Praha již nechce spouštět pilotní projekt v menším rozsahu.

Ten již proběhl v Karlíně, kde se ukázalo, že když je bikesharing provozován pouze v omezeném rozsahu, tak nefunguje, chybí potřebná síť stojanů. Proto uvažujeme, že umístíme do pražských ulic nejméně 30 stojanů po osmi kolech,“ vysvětlila. Od roku 2008 došlo k více než dvojnásobnému nárůstu bikesharingu - tehdy bylo 213 systému ve 14 zemích světa, nyní je na světě je zhruba 535 systémů na půjčování kol ve 49 zemích. Například ve Vídni bikesharing funguje od roku 2003 a v současné době je zde celkem 102 stojanů se 700 bicykly.