„Jedná se o další krok v zefektivnění práce pražského magistrátu. Cílem zjednodušení organizační struktury je oddělení státní správy a samosprávy tak, aby nedocházelo k případům, kdy si jeden odbor sám sobě dává lidově řečeno razítka. Opět tedy zmenšujeme prostor pro případné klientelistické vazby a korupci při rozhodování úřadu. Dalším cílem reorganizace je zvýšení efektivity výkonu jednotlivých činností a fungování magistrátu. Přibydou sice tři odbory, ale to právě kvůli zmiňovanému oddělení činností samostatné působnosti a přenesené působnosti,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Mezi tři nově zřízené odbory patří odbor majetkových účastí, odbor rozvoje veřejného prostoru a odbor rozvoje a financování dopravy. Ke změně pak dojde ve 14 odborech.

Čtyři sekce budou rozdělené takto: Sekce přímo řízená ředitelem magistrátu, Sekce finanční a správy majetku, Sekce správy města a Sekce služeb státní správy. „Na novém rozdělení sekcí je opět vidět, jak dochází k oddělení státní správy a samosprávy,“ řekl ředitel magistrátu Martin Trnka. Ten bude řídit první zmíněnou sekci. Ostatní budou spadat pod jeho jednotlivé zástupce (více v příloze).

Na pozice zástupců/zástupkyň ředitele magistrátu budou vyhlášena co nejdříve výběrová řízení. Stejně tak i na pozice ředitelů/ředitelek tří nových odborů, jejichž řízením budou do té doby pověřeni dosavadní vybraní zaměstnanci. Konec výběrových řízení se předpokládá na konci června 2012.

Současně bude personálně posílený odbor územního plánu o 17 pracovních míst, a to na úkor snížení počtu pracovních míst v příspěvkové organizaci Útvar rozvoje hlavního města Prahy. „Tato změna ale bude doprovázena také příslušným rozpočtovým opatřením. To znamená, že do rozpočtu Prahy budou z Útvaru rozvoje převedeny peníze na platy zaměstnanců, kterým tam jsou místa rušena,“ řekl první náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Příloha: Organizační struktura Magistrátu hl. m. Prahy od 1. 5. 2012