Současné vedení hlavního města zdědilo po svých předchůdcích mj. totálně neefektivní informatiku. Minulou éru pražského magistrátu lze proto stručně hodnotit jako v mnoha ohledech výhodnější pro dodavatele než pro Prahu a její občany. To, co pokládá radní pro informatiku Eva Vorlíčková za zásadní, je situace, že nikdy nebyl vytvořen žádný ucelený návrh pro plánování rozvoje architektury informační strategie, projekty nebyly řádně řízeny, dodávky nesplňovaly stanovená kritéria, finanční náklady neprocházely řádnou kontrolou.

Reakcí na takové prostředí a vodítko k tomu, aby se zamezilo opakování situace je právě „Efektivní informatika hlavního města Prahy“ z dílny týmu Evy Vorlíčkové, kterou schválila Rada hl. m. Prahy 5. 3. 2013. Schválení bylo nezbytné pro realizaci dalšího postupu, zejména pro následné zpracování „Celoměstské koncepce informačních systémů pro potřeby hl. m. Prahy a městských částí“, která by měla být schválena v září tohoto roku. „Do dalšího období jsme vstoupili s odhodláním napravit dopady uvedených nedostatků, které se v minulosti staly, a nastavit sytém řízení IS/ICT a informačních služeb celopražského významu tak, aby účinně bránil podobným jevům a předcházel jejich vzniku,“ konstatuje Eva Vorlíčková.

Vlastní text IS/ICT strategie obsahuje stručně formulovaná východiska, vizi budoucího stavu informatiky do roku 2016, hlavní úkoly a strategické cíle spolu se strategickým plánem na dosažení cílů, kterým jsou programy a projekty, rozpočet, klíčové faktory úspěšného plnění. Nedílnou součástí je způsob kontroly, která bude probíhat vždy jednou ročně, na což klade Eva Vorlíčková důraz. 

Jednou z důležitých příloh textu Strategie, která neopomíjí návaznost na dotčené zákonné a podzákonné normy a nařízení, např. Zák. č. 131/2000 Sb. O hlavním městě Praze, je např. analýza výchozího stavu IS/ICT a informačních služeb celopražského významu, která má přibližně 400 stran.