/zpráva ze 14. jednání Rady hl. m. Prahy 10. dubna 2012/

„Domnívám se, že dohled kamerového systému a elektronický plot jsou maximální možnou ochranou tak významné památky jako je Staroměstské radnice a její orloj. Vše je ale o lidech – pokud někdo něco chce zničit, zničí to,“ vysvětlil primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Socha Hvězdáře byla za poslední roky poničena už třikrát. Poslední případ pražští policisté zjistili ze záběrů kamerového systému. Vandal ulomil soše předloktí, které se zachytilo do sítě pod orlojem. Socha byla poničena 21. dubna 2010. Strážníci dostali hlášení o události před 4.00 hodinou. Kamera podle nich zachytila mladého muže, který vyndal z betonového odpadkového koše vnitřní plechovou nádobu, odnesl ji pod orloj a udeřil jí do sochy Hvězdáře. Městská policie posléze zadržela skupinu cizinců, kriminalisté ale později dospěli k závěru, že nikdo ze zadržených pachatelem nebyl.  

Hvězdář přišel o ruku nejprve v roce 2007 a poté i v roce 2009, kdy sochu poškodil maskovaný vandal, kterého doprovázeli další lidé s videokamerou. Rekonstrukce sochy tehdy trvala až do poloviny června a stála přes 40 000 korun. Aby magistrát zabránil dalším vandalům v ničení orloje, byl prověřen a posílen systém ochrany - síť aktivačních bodů elektronického plotu byla zhuštěna.

Na orloji je řada soch, jejichž originály jsou uschovány v Muzeu hlavního města Prahy. Ty byly též poničeny za války v květnu 1945. Kopie, které jsou v současné době na orloji umístěny, vytvořili přední čeští sochaři od roku 1948 do poloviny 70. let.

Kamery nebo elektronický plot, případně obojí, chrání i další významné pražské památky – např. Karlův most, sochu sv. Václava, Husův pomník, Morový sloup na Malostranském nám., pomník Josefa Jungmanna či Památník obětem komunismu na Újezdě.