Uskupení vzniklo v roce 1996 v Hudební škole hlavního města Prahy na Komenského náměstí na Žižkově. Za patnáct let se sbor z 11 zakládajících členů rozrostl na těleso čítající na 220 zpěváků ve věku od čtyř do 21 let. Malá dítka – Zvonítka se prozpívávají do vyššího sboru Zvonečky a odtud posléze ti nejvyspělejší zpěváci do koncertního sboru Zvonky, do kterého patří i nejstarší dívčí část sboru nesoucí zvučné jméno Abbellimento.

Oslava patnácti let přinese i osmé cd

„Repertoár jednotlivých sborů je vybírán se zřetelem na věk zpěváků, snaží se však o maximální bohatost a pestrost hudebních stylů. Nejmenší děti začínají s jednohlasými písničkami, zkušenější zpěváci posléze zpívají složitější hudbu, včetně duchovních skladeb s varhanním doprovodem,“ říká sbormistryně Jarmila Novenková, která sbor od jeho založení před patnácti lety vede.

Výtěžek z oslavného koncertu bude poukázán obětem nedávné přírodní katastrofy v Japonsku. Ředitel Hudební školy hlavního města Prahy Filip Magram zároveň na koncertě pokřtí osmé sborové CD Proč bychom se netěšili, nazvané podle známého vstupního sboru z naší národní opery Prodaná nevěsta.

Úspěchy Zvonečku na pěveckých soutěžích

Sbory se pravidelně účastní národních a mezinárodních soutěží, na kterých oslňují svým zpěvem nejrozmanitější publika, a přivážejí si z nich většinou zlatá ocenění. „Největší úspěch jsme však zaznamenali na mezinárodním festivalu Festa Musicale Olomouc 2007, kde jsme získali čtyři zlaté diplomy a stali se absolutními vítězi mezi 127 sbory z 15 států světa,” říká Jan Vančura, předseda občanské sdružení Zvoneček – Praha.

V březnu 2010 se pro sbor odehrála jedna významná událost. Zvoneček na Pražském hradě zazpíval čtyři písně kambodžskému králi Norodomu Sihamonimu, který v Čechách před lety studoval a dodnes hovoří perfektně česky. Vystoupení sboru ve Španělském sále mělo velký mediální ohlas. Z Hradu si pak kambodžský král odnesl malý zvoneček, který mu děti věnovaly jako symbol pěveckého sboru.