Bohumil Hrabal - 100 let

Ve středu 2. dubna si knihovna připomeneme světově proslulého českého literáta tak, jak ho možná neznáte. „V úvodu si prohlédneme právě vydávanou kroniku života a díla Bohumila Hrabala, která vychází v nakladatelství Mladá fronta pod názvem Hlučná samota. Sto let Bohumila Hrabala 1914/2014,“ uvedl Vladimír Hendrich, organizátor a moderátor celého večera.

Unikátní foto i neznámá fakta

Knihu připravili pracovníci Památníku národního písemnictví Petr Kotyk, Světlana Kotyková a Tomáš Pavlíček, kteří pro tento večer vybrali stovky unikátních diapozitivů dokumentujících dodnes téměř neznámá fakta ze spisovatelovy korespondence i původní podobu původních strojopisů Hrabalových básní, povídek a románů.

Dokumenty z jeho života

Osobnost Bohumila Hrabala připomene knihovna i na filmovém plátně. „Nejprve si promítneme krátkou sekvenci z málo známého dokumentu Vladimíra Merty ...Jedna židle přebývá, ve kterém Bohumil Hrabal vzpomíná na tehdy zesnulého Karla Kryla. Následovat budou takřka zapomenuté televizní pořady Zdeňka Potužila. V diskusní koláži Znění zlatého zvonu se Bohumil Hrabal spolu s Karlem Dvořákem a Ladislavem Vereckým zamýšlí nad dílem Karla Jaromíra Erbena. A v následujícím dokumentu Setkání s Bohumilem Hrabalem se Zdeně Hadrbolcové v uvolněném dialogu podařilo získat jedinečné svědectví o spisovatelově duchovním zázemí. Oba pořady byly natočeny v autentickém prostředí, ve spisovatelově Hájence v Kersku,“ přibližuje originální program Vladimír Hendrich.

Bohumil Hrabal v Domě čtení

Hned o den později, ve čtvrtek 3. dubna, pokračuje program v Domě čtení (Ruská 192/1455, Praha 10), tentokrát hudebně. „Saxofonista Jan Grunt v české premiéře vystoupí se svou básnicko-hudební kompozicí na motivy textů Bohumila Hrabala. Autentické výroky pro něj vybral Pavel Jonák. Celá výsledná skladba by tak měla být imaginárním rozhovorem trojice Grunt/Hrabal/Jonák,“ vysvětlil Josef Straka, knihovník a organizátor akce. Úplný program akcí Městské knihovny v Praze najdete na stránce www.mlp.cz/akce.

Hrabalovy kočky (aneb Perlička na závěr)

Bohumil Hrabal byl známým milovníkem koček. Obklopil se jimi po smrti své manželky Elišky, aby si nepřipadal tak osamělý. Jeho kočičí tlupa čítala i přes dvacet mňoukajících přátel. Na sklonku spisovatelova života se o kočky začal starat Pražský spolek ochránců zvířat, který provozuje útulky pro opuštěné pražské kočky.