„Doufám, že se tu bude vařit pivo zcela české, bez zásahu podivných norem Evropské unie,“ vyjádřil naději prezident Václav Klaus. Odměnou mu byl nadšený souhlas milovníků dobrého piva.

Chystají klášterní speciál

Pivovaru požehnal dominikán fr. Antonín Krasucký OP, který je převorem nedalekého kláštera. Právě díky dominikánům bude mít nový pivovar i svůj klášterní speciál svatého Jiljí a naváže tak na tradici klášterních piv v Praze. To nejslavnější bylo, jak jistě mnozí pamatují, svatotomášské pivo, které se dnes vaří jinde, ale stále je možné je koupit v klášteře augustiniánů na Malé Straně.

Staroměstská tradice

„Dům U Tří stříbrných růží by mohl odrážet pozůstatek tvarů románského dvorce z doby, kdy Staré Město ještě nemělo opevnění,“ uvedl k historii Zdeněk Dragoun, který se specializuje na dávnou historii Prahy. „Když se město opevnilo, dvorec byl rozparcelován. První písemná zpráva je z roku 1406, kdy dům vlastnil sládek Beneš. V průběhu 15. století se tu vystřídali další dva sládkové, takže lze soudit, že se tu vařilo pivo zřejmě ve velkém a ne jen pro vlastní potřebu, jak to bylo v Praze velmi časté.“

Co jiného než pivovar

„Když jsem poprvé navštívil před sedmi lety Prahu, uchválilo mne nejen velice dobré pivo, ale také atmosféra českých hospod. To mne dovedlo k tomu, vytvořit minipivovar. Ostatně víte o lepším nápadu pro dům s takovou tradicí?“ uvedl majitel minipivovaru Grigorij  Polikarpov.  „Vždyť navazujeme na tradici starou nejméně 600 let.“

Studoval pivo skoro dva roky

Než vznikl minipivovar U Tří růží, Grigorj Polikarpov prostudoval české pivo skutečně důkladně, aby věděl, co bude jeho pivovar vyrábět. „Projeli jsme na 50 českých minipivovarů a nakonec jsme vytvořili ten správný pivní sortiment. Nechali jsme se inspirovat i výsledky různých soutěží. Takže vaříme jen ležáky anebo speciály.