Monitory v grafice a ne naopak

Cena Vladimíra Boudníka je pojmenovaná po uměleckém samorostu a průkopníkovi netradičních grafických technik Vladimíru Boudníkovi, který skoro celý život působil v pražské Libni. Ocenění získávají umělci za svůj přínos a novátorství v oboru grafiky. Vítěz letošní ceny Jiří Lindovský, vedoucí grafického ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze, jako první z českých umělců objevil výtvarnou přitažlivost monitorů, elektronických spojů a dalších přístrojů. Další část jeho tvorby lze pojmenovat jako „biologická“. Umělec zkoumal kukly, zámotky a další vždy mnohonásobně zvětšené organismy.

Výstava čítá na 200 grafik

Vedle Ceny Vladimíra Boudníka byly v Clam-Gallasově paláci předány také ceny 18. ročníku soutěže Grafika roku. Do soutěže o nejlepší jednotlivou grafiku bylo přihlášeno na 350 prací a porota kromě hlavní ceny udělila dalších osm cen a 25 čestných uznání. Hlavní cenu letos získala Marie Filippovová za grafiku s názvem Manhattan, vytvořenou kolorovanou suchou jehlou.

Oceněni byli i studenti

V nejpočetnější – studentské – kategorii bodoval digitální tisk Zrcadlo Vojtěcha Pálka. Speciální ceny za různé grafické techniky – barevný linoryt, lep a digitální tisk – získali Ivo Křen, Marie Blabolilová a Jaroslava Severová. Výstava v Clam-Gallasově paláci potrvá do 1. dubna. Soutěž i výstavu pořádá pod záštitou primátora hlavního města Bohuslava Svobody občanské sdružení Inter-Kontakt-Grafik a hlavní město Praha. Více informací o soutěži najdete na www.grapheion.cz.