11. února 2008 Držitelem titulu Grand designér roku 2007 se stalo Studio Najbrt, které získalo nejvíce hlasů od členů akademie. Studio se tak stane autorem ceny, kterou dostane vítěz Czech Grand Design 2008.

Do designérské síně slávy vstoupil sklářský výtvarník René Roubíček, který loni oslavil 85. narozeniny. Jeho požehnaný věk mu ale nebrání v další tvorbě. Poprvé o něm bylo slyšet v souvislosti s výstavou Expo 58 Brusel. Byl jedním z těch, kteří sklo uvedli mezi umělecké materiály a začali ho využívat v sochařství. Vystavoval snad na všech kontinentech a stejně velký zájem jako v Bruselu byl o jeho tvorbu na světových výstavách v Montrealu 1967 a v Ósace 1970. Naposledy se představil velkým souborem na světové výstavě skla Aperto Vetro v Benátkách v roce 1996. Dodnes nechybí při různých sklářských setkání. Je zastoupen ve všech významných světových galeriích.

Rozdělení cen

Už podruhé stanul na podiu divadla Maxim Velčovský, který loni získal titul Prodejce roku. Letos mu byl přiřknut titul Designér roku 2007. Se svou značkou Qubus design se porotě zalíbil instalací Křehký a Cappelliny a také uměleckým vedením a spoluvzkříšením Uměleckoprůmyslových závodů, dále kolekcí váz Catastrophe i nápaditým interiérem obchodu Kebab v Dušní ulici. Syn slavného výtvarníka Josefa Velčovského, řekl, že by chtěl poděkovat těm nejlepším designérům, a to svým rodičům.

Oděvním designérem roku 2007 je Denisa Nová a její značka DNB. Porotu zřejmě okouzlila její kolekce podzim/zima 2007/08, dále pak kolekce Canon, a také její způsob prezentace v podobě performance. Nová byla nominovaná i loni a letošek byl tedy jen potvrzením kvality její cesty.

Grafickým designérem roku 2007 je Studio Najbrt, přesněji jeho dva reprezentanti Zuzana Lednická a Aleš Najbrt. Ocenění se jim dostalo za styl a design značky Mojemoje, dále pak za monografii studia Život Štěstí Překvapení, za grafickou podobu knihy CzechDesign 01 a za nový orientační systém Českých drah. Studio se podílelo na řadě dalších výtvarných řešení, mimo jiné je také autorem jednotného stylu hl. m. Prahy.

Fotografem roku 2007 je stala Anna Mrázek Kovačič. Ocenění se jí dostalo za sérii fotografií a módních story pro časopis Dolce Vita; za snímky pro tento časopis, který je mediálním partnerem akce, byla nominovaná i loni.

Za Obchod roku vybrala akademie obchod Konsepti za velkorysý a originální způsob prezentace značky Cappellini a instalaci Design Race v rámci Designbloku 07.

Ještě jednou zasáhl do soutěže Maxim Velčovský, protože Výrobcem roku 2007 se stala firma UP závody, kterou vzkřísil. Cenu dostaly UP závody za znovuobnovení tradiční a úspěšné české značky. Cílem UP závodů není jen reedice designových výrobků, ale samozřejmě i tvorba nových kolekcí od předních českých designérů.

Objev dostal padesát tisíc

Objev roku 2007, kde bylo nejvíce nominací, nakonec získala Anna Hanzalová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové za diplomovou práci - sérii chirurgických nástrojů určených pro firmu Beznoska. Objev roku je jako jediný honorovanou cenou, a to ve výši 50 tisíc korun. Jde o podporu studentům a začínajícím designérům.

Udílení cen, které se odehrávalo ve Stavovském divadle, mělo samozřejmě také designovou atmosféru. Scénu připravilo věhlasné studio Olgoj Chorchoj, moderátorem večera byl Roman Zach a designérům předávali ceny přední osobnosti kultury, mimo jiné Hana Hegerová, Jiří Bartoška, baletka Adéla Pollertová či modelka Dana Peštová.