Velká výjimka – velká radost

Pražská zoo chová kakadu palmové od roku 2008, kdy převzala ptáky zabavené pašerákům. Z rozmnožení se však zaradovala až letos. Dospělí ptáci začali v červnu stavět hnízdo a nakonec samička snesla 31. srpna i očekávaná vejce. „Byla to senzace, protože jiné české zoo se nic podobného ještě nepovedlo a v Evropě se tento poddruh naposledy rozmnožil v roce 2010. Od té doby nikdo neviděl ani jediné vejce,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Nezkušení rodiče mládě opustili

Rodičovský pár byl však nezkušený a snůšku záhy opustil. Chovatelé v čele s kurátorem ptáků Antonínem Vaidlem se proto rozhodli vejce odebrat a mládě vylíhlé 1. října 2013 odchovat uměle. Na základě zkušeností ze zahraničí vytvořili pražští zoologové zcela originální recepturu náhradní potravy, jíž mladého kakadu krmí. „Kaše obsahuje průmyslově vyráběnou směs pro mláďata papoušků, makadamový a palmový olej, vařenou brokolici, lactobacily, aviární enzymy a další složky,“ dodává Ant. Vaidl.

Už váží půl kila

Zásadní bylo dodržet správný harmonogram krmení včetně velmi přesných dávek potravy. Překrmení či naopak nedokrmení by mohly mláděti uškodit. Zpočátku dostával malý kakadu stravu jednou za jednu a půl hodiny, později se interval prodlužoval až na čtyři hodiny. Z původní váhy 17 gramů přibral kakadu na současných 450 gramů.

Rudne, když je naštvaný

Mládě sice ještě své rodiče vzhledem nepřipomíná, projevuje se však podobně jako dospělí kakadu. „Jakmile se rozruší, začne vztyčovat chocholku rašících pírek na hlavě a dokonce mu již rudnou tváře, když se naštve. Stejně jako dospělí si také podupává,“ dodává s úsměvem Ant. Vaidl. Mládě v budoucnu zůstane v pražské zoo.

Dospělí ptáci žijí v chovatelském zázemí. Mládě v budoucnu zůstane s nimi v pražské zoo. Pravděpodobně se nastěhuje do nové expozice pro exotické ptáky, jejíž výstavba začne v roce 2014. Prostředky na ni věnoval Zoo Praha Stanislav Rákos.

Kakadu palmový obývá deštné lesy Nové Guineje. V přírodě je ohrožen úbytkem přirozeného prostředí i lovem.