„Vzhledem k vývoji za téměř polovinu roku předpokládáme, že letošní rok naváže na rekordní loňský, kdy jsme zaznamenali 104 vykázání,“ přiblížil situaci ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján s tím, že od roku 2007, kdy Intervenční centrum zahájilo provoz, bylo v Praze z bytu kvůli násilí vykázáno téměř 300 osob.

Svědky násilí jsou i děti

Ze statistik také vyplývá, že domácímu násilí jsou stále častěji přítomny děti, které negativní prožitky provázejí celý život. „Místo toho, aby s rodiči nebo blízkými zažívaly radost a pocit bezpečí, je tomu právě naopak. Na rodičovské hádky a útoky děti většinou reagují úzkostí, zvýšenou nejistotou, pláčem, nespavostí i zhoršeným prospěchem ve škole,“ popisuje ukázkovou situaci vedoucí Intervenčního centra Marie Šusterová.

Otřesný životní příběh

Právě  takovými případy se stále častěji v poslední době Intervenční centrum zabývá. Poslední z nich řešilo v červnu, kdy se na ně obrátila s žádostí o pomoc už šestadvacetiletá dcera, která spolu se svým bratrem a matkou zažívali domácí násilí déle než 16 let. „Otec byl těžký alkoholik a odmítal se léčit. V opilosti rozbíjel nábytek a řval na matku. Často ji napadal i fyzicky a vyhrožoval likvidací celé rodiny,“ vylíčila otřesný případ M. Šusterová.

Dcera navíc potvrdila, že celá rodina již dlouho trpí zdravotními problémy. Sama končí vysokou školu, vzpomíná, jak se kvůli řádění opilého otce celé noci s bratrem nevyspali. Podle jejích slov se matka otce velmi bojí, má strach, že splní výhrůžky o likvidaci rodiny. Navzdory každodenním vulgaritám i fyzickým útokům matka odmítá proti manželovi vypovídat na policii.

„Obě děti se snaží svou matku bránit, proto ji odmítají opustit a nechat napospas otci. Jsou natolik solidární a zodpovědné, že přispívají na společnou domácnost z různých brigád, neboť finance na chod domácnosti zajišťovala v posledních třech letech jen matka. Naopak otec dlouhodobě nepracuje, asi půl roku pobírá invalidní důchod, který ale každý měsíc v krátkém čase vždy utratí za alkohol,“ upřesnila M. Šusterová.

Je třeba si nechat pomoci

Intervenční centrum s dospělou dcerou nyní intenzivně spolupracuje tak, aby se podařilo k řešení domácího násilí motivovat i její matku. „Problémem zůstává fakt, že takové případy trvají mnoho let, než je ohrožené osoby začnou řešit. Na to je jediná rada: poradit se co nejrychleji po prvních útocích,“ říká Marie Šusterová. A jak? Třeba tak, že zavoláte na tel. číslo 281 911 883 nebo 281 861 580 anebo svůj příběh – dotaz – pošlete na e-mail: icpraha@csspraha.cz.