Podle T. Jána se stále častěji začínají objevovat mezi odhalenými případy násilí mezigenerační problémy. I poslední z nich skončil vykázáním, kdy třiatřicetiletý syn alkoholik několik let ohrožoval svou matku a babičku, která je v současné době plně závislá na péči rodiny. „Policie tento případ vyhodnotila jako vážný a po příjezdu do domácnosti mladého muže vykázala. Syn matku často napadal verbálně, pral se s ní o peníze a napadl ji fyzicky,“ líčila vedoucí Intervenčního centra Marie Šustrová s tím, že těmto scénám musela přihlížet jeho babička, která je plně odkázána na péči své dcery.

Smířlivost vede k eskalaci násilí

Typické pro tyto případy bývá, že většina matek nechce prodloužit policejní vykázání, protože se spíše než o sebe bojí o syna. „Matky často argumentují, že by syn alkoholik skončil na ulici, protože je bez práce a bez peněz,“ upřesnila M. Šusterová. Podle ní tímto svým postojem domácí násilí prodlužují a dochází k jeho stupňování.

Psycholog Intervenčního centra doporučuje, aby se matky v takových případech důsledně vymezily a stanovily násilnickým synům jasnou hranici v podobě rozhodnutí – „ty máš problém a musíš se léčit, v bytě tě v tomto stavu nechci, už ti prostě nemohu pomoci, proto podávám návrh k soudu a chci tvé vykázání prodloužit do doby, než se vyléčíš“. Každý má totiž právo na život beze strachu a násilí.

Je třeba si nechat poradit

„Ženám, které váhají a stydí se za to, co se doma děje – ať už jde o partnerské, anebo mezigenerační násilí –, doporučujeme, aby se přišly anonymně poradit do Intervenčního centra,“ dodala Marie Šusterová. K návštěvě  se mohou objednat každý pracovní den na telefonním čísle  281 911 883.