Kde je najdete?

Hmatové expozice, výstavy a edukační programy jsou v Národní galerii Praze od 80. let 20. století nedílnou součástí péče o zrakově znevýhodněné návštěvníky. Jsou ve třech stálých expozicích: v klášteře sv. Anežky České, ve Schwarzenberském paláci a v paláci Kinských. Cenu za Národní galerii v Praze společně převzali prof. Vít Vlnas, pověřený vedením NG, a PhDr. Gabriela Šimková, autorka hmatové expozice v expozici asijského umění.

Klášter sv. Anežky České nabízí Hmatovou expozici odlitků sochařských děl českého středověkého umění 13. – 15. století. Expozici tvoří kolekce dvanácti sochařských děl. Vystavený soubor umožňuje sledovat stylovou proměnu sochařského díla během několika staletí. Vedle pozdně románského reliéfu z baziliky sv. Jiří jsou zde díla vrcholné epochy vlády Karla IV. a Václava IV.

Před každým exponátem je po jeho levé straně umístěn nosič s popiskou v bodovém písmu a v černotisku a zde se také nacházejí rozšířené doprovodné texty ve zvětšeném písmu pro návštěvníky se zbytky zraku. K dispozici je i průvodce expozicí v Braillově písmu. Lektorské oddělení Sbírky starého umění nabízí doprovodné programy pro malé skupiny. Programy může doplnit i výtvarná činnost v ateliéru.

Schwarzenberský palác v hmatové expozici Doteky baroka v suterénu nabízí soubor čtrnácti odlitků soch, které dokumentují hlavní etapy barokního umění 17. a 18. století v Čechách. Je tu například odlitek Kráčejícího koně od Adriaena de Vries, ale i alegorické hlavy z Kuksu.

Před každým vystaveným exponátem je po jeho levé straně umístěn nosič s popiskou v bodovém písmu a v černotisku a zde se také nacházejí rozšířené doprovodné texty ve zvětšeném písmu pro návštěvníky se zbytky zraku. K dispozici je i průvodce expozicí v Braillově písmu.

Palác Kinských je také připraven pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, a to od 17. dubna. V taktilní expozici Japonská skulptura hmatově zpřístupňuje soubor kopií významných památek národního pokladu Japonska, nabízí i komorní soubor v korejské části hmatové expozice a představuje také současné dílo keramičky U Kang Mä.

Samostatné prohlížení hmatové expozice japonského sochařství a korejské keramiky lze doplnit komentovanou anebo asistovanou prohlídkou vybraného originálního díla s následnou výtvarnou činností v ateliéru. Obě taktilní expozice asijského umění umožňují i vidícímu publiku znovuobjevit a přehodnotit význam „zapomenutého smyslu“, jakým je hmat. Exponáty doprovází popisky se zvětšeným českým a anglickým textem a v českém Braillově písmu a navigace na podlaze.