Prahu předstihl jen Moravskoslezský kraj, který  obývá podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ)  2574 lidí bez domova.

Na ulici se nesčítalo

Sčítací komisaři v době sčítání nechodili po parcích a dalších místech, kde se pohybují lidé, kteří sice zřejmě také nemají domov, ale s humanitárními organizacemi, které poskytují sociální služby, nespolupracují. Uvedl to místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. „Nešlo nám o to, kolik je v Česku celkem všech bezdomovců, ale o zjištění těch, kteří spolupracují,“ řekl Stanislav Drápal. Úřad se zaměřil na ty, kteří využívají služeb sociálních zařízení. V celé ČR jde o 11 496 lidí, z nichž podstatnou část – 78,5 procenta – tvoří muži.

Věkem se liší

Zatímco mezi muži je nejčastějším jevem bezdomovec ve věku kolem 45 až 49 let se středním vzděláním bez maturity nebo s výučním listem, mezi ženami je nejčastěji bez domova věková skupina 20 až 24 let. Druhou nejpočetnější skupinou mezi bezdomovci jsou lidé se základním vzděláním (29 procent), ale i vysokoškoláci jsou bez domova – tvoří 2,6 procenta. Nejméně bezdomovců má Karlovarský (256) a Liberecký (262) kraj.

Víra se nenosí

O víře bezdomovců není zcela jasno. Šlo totiž o dobrovolnou otázku, k níž se více než polovina odmítla vyjádřit.  Téměř 35 procent odpovědělo, že je bez víry. Ti, kteří se zařadili mezi věřící,  se hlásili k římskokatolické církvi, případně uvedli, že  jsou věřící, ale nehlásí se k žádné církvi.

Pracuje asi třetina 

Práci má 28,5 procenta bezdomovců, z nich pracuje ve zpracovatelském průmyslu 33 procent, ve stavebnictví 19 procent a v dopravě a skladování 8,6 procenta.

Kolik je skutečně bezdomovců?

Sčítání těch bezdomovců, kteří spolupracují s azylovými a humanitárními organizacemi,  je i východiskem pro odhady, kolik je v ČR skutečně lidí bez domova. Podle místopředsedy Sdružení azylových domů v ČR Jana F.  Krupy se do sčítání dostalo asi 30 až 40 procent všech bezdomovců. „Odhadujeme, že by v ČR mohlo být kolem 30 tisíc bezdomovců,“ řekl J. F. Krupa.