Nová kniha provede čtenáře Prahou z úplně jiného úhlu pohledu. „Kniha Pražské veduty má čtenáře provést způsoby, jakými bylo město zobrazováno v různých dobách. Pomocí vedut je pak možné číst kompozici města. V závěru kniha naznačuje, jak by tato kompozice mohla být doplněna v 21. století,“ říká hlavní autor knihy Pražské veduty a zároveň šéf zpracovatelského týmu Metropolitního plánu, architekt Roman Koucký.

Kniha je strukturována do 3 kapitol a 4 obrazových exkurzů. Text první kapitoly „Praha 25 let na seznamu UNESCO“ pojednává o vrstvené a rozmanité kompozici města „od středověku až dodnes“, která je důvodem zapsání Prahy na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Druhá kapitola s názvem „Historická městská krajina“ se zabývá tím, jak lze „přečíst“ dnešní metropoli na základě pochopení principů, které kompozici města od jeho založení spoluutvářely.

Publikaci uzavírá stěžejní kapitola „Třetí rozměr města“, popisující proměnu pražské historické městské krajiny s důrazem na vertikální rozměr pražské zástavby, který se proměňoval zejména v bouřlivém 20. století. Jsou zde publikovány také „Veduty k doplnění“, tvořící součást nového návrhu Metropolitního plánu.

Následují čtyři obrazové exkursy, v nichž najdeme kromě výběru dávnějších historických pražských vedut ze sbírek Muzea hl. m. Prahy také příklady architektonických návrhů doplňování města v dvacátém století z Archivu IPR Praha. Stěžejní obsah knihy tvoří unikátní soubor panoramatických vedut fotografky Ester Havlové, který vznikl v rámci příprav nově koncipovaného územního plánu pro Prahu. Tento soubor fotografií, současně s obsáhlým popisem regulace výšek jak je stanoven v Metropolitním plánu, nastiňuje možnosti dalšího rozvíjení kompozice Prahy. O jedinečný grafický účinek knihy se postarala Kateřina Koňata Dolejšová.