Mezi hlavní úspěchy zařadila Petra Kolínská pokrok v přípravě revitalizace nevyužitých ploch (tzv. brownfieldů) na Nákladovém nádraží Žižkov, bývalém Smíchovském nádraží a na Rohanském ostrově.

V oblasti péče o veřejný prostor se podařilo splnit slib týkající se vyhlášení mezinárodní urbanistické soutěže na revitalizaci Vítězného náměstí. Hotové jsou projekty na rekonstrukci 14 významných městských ulic a prostranství. Těsně před dokončením je povolovací řízení na rekonstrukci Malostranského náměstí.

Na sto procent je splněno předsevzetí zapojit občany do plánování budoucí podoby Prahy. Vlajkovou lodí kvalitativního skoku v informování veřejnosti je Centrum architektury a městského plánování (CAMP) fungující od září 2017 pod taktovkou Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Program CAMPu je založen na výstavách, diskusních pořadech i prezentaci projektů soukromých investorů. CAMP od jeho otevření navštívilo 71 348 lidí, konalo se zde 184 akcí a 7 velkých výstav.

Již příští rok lze financovat vznik uměleckých děl určených pro veřejný prostor, hotov je totiž program známý pod zkratkou „Dvě procenta na umění”. Úplnou novinkou v tomto volebním období je vznik Fondu rozvoje dostupného bydlení, zajištění územní rezervy pro výstavbu sociálního bydlení a příprava Mapy infrastrukturních potřeb.

„Až se na Pražany v příštích čtyřech letech budou valit zprávy o úspěšné revitalizaci městských tříd a náměstí nebo výstavbě tisíce nájemních bytů dostupných pro rodiny s průměrnými příjmy, nebude už nikdo rekapitulovat předchozí přípravy. Ale dluh v podobě prázdných šuplíků a nepřipravených projektů jsme splatili. V příštím volebním období je na co navazovat,” komentuje plnění programového prohlášení Petra Kolínská. 

Posun nastal v oblasti regulace reklamy. Ta mizí z Pražské památkové rezervace, kultivuje se také podoba reklamy na sloupech veřejného osvětlení. Redukce by se v souvislosti s naplňováním Pražských stavebních předpisů měla dotknout i větších formátů, tedy billboardů a bigboardů.

Mezi body, které se nepodařilo dostatečně posunout vpřed, patří záměr na razantní vrácení bydlení do centra města nebo plán na zavedení povinných finančních odvodů developerů a důsledné vymáhání podílu developerů na technické vybavenosti města.

Dluh částečně zůstal také v revitalizaci veřejných prostranství a veřejné vybavenosti v okolí stanic metra na sídlištích.

Programové prohlášení, které vycházelo z koaliční dohody mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí (Zelení, KDU-ČSL a STAN), schválila Rada hlavního města Prahy dne 17. 2. 2015 (tisk R-16862) a je dostupné na portálu hlavního města: http://www.praha.eu/public/9f/ba/8e/2011700_570389_Programove_prohlaseni__RADA.pdf

Příloha:

Podrobné informace k plnění jednotlivých bodů programového prohlášení v oblasti územního rozvoje a péče o veřejný prostor