První stolek z betonu instaloval Ondřej Kobza s přáteli na náměstí Míru. Sekundovala mu starostka Prahy 2 Jana Černochová. Právě v Praze 2 jsou čtyři stolky (Grébovka, Riegrovy sady a Karlovo náměstí). Další dva jsou v Karlíně a na Kampě.

Ambasador dostal nářez

Ambasadorem šachových stolů v Praze se podle Kobzy má stát režisér Jan Hřebejk, který přišel pokřtít první ze stolků na náměstí Míru. „Jsem hráčem šachu z družiny,“ zavzpomínal na svá dětská léta slavný režisér. Pak rozehrál partii s Ondřejem Kobzou a kibice, kteří mu radili, odbyl slovy: „Vím, hraju jako ponocnej.“

Školní lavice je provizorium

Projekt šachových stolků a sedátek není finančně příliš náročný. První z nich vytvořil z betonu Roman Knapp. „Je to pohodlné, příjemné posezení a jistě o tuto konstrukci bude zájem,“ řekl Kobza. Ten skutečně už projevila Praha 8, protože na Karlínském náměstí instaloval Ondřej Kobza druhý, vytvořený z odložené školní lavice. „Určitě si objednáme stolek betonový,“ uvedla radní Prahy 8 Markéta Adamová.

Primátor zvítězil i podlehl

Ondřej Kobza pozval na instalaci šachového stolku na Karlínské náměstí i Tomáše Hudečka. „Dělám to z naprosto zištných důvodů, chci ho umluvit, aby povolil koncert filharmonického tělesa v tunelu Blanka, ještě než se otevře,“ přiznal se Kobza. Tomáš Hudeček uvítal iniciativu se šachovými stolky, protože přesně zapadá do jeho představ o veřejném prostoru, a navíc porazil Ondřeje Kobzu v partičce šachů. Nakonec ovšem podlehl a slíbil, že udělá vše, aby se koncert v Blance konal.

Problém- šachové figurky

K šachovým stolkům dodala nezištně figurky firma, která je vyrábí, ale většina zúčastněných se vyjadřovala skepticky. Figurky tam nevydrží, a tak je možné se k nim dopracovat například v nejbližší kavárně. V Karlíně je to nová hospoda Lokál, na náměstí Míru je vyndá z krytu klavíru jedna ze spolupracovnic O. Kobzy. Ve městech, kde šachové stolky jsou, si většinou nosí hráči svoji sadu s sebou. Jestli se v Praze ujme i půjčování, se uvidí.

Udělejte něco pro město

Ondřej Kobza bere Prahu jako bílé malířské plátno, které jen čeká na nové nápady. Vyzval Pražany, aby si sami zpříjemnili život ve městě. „Můžete chodit někam protestovat, na demonstrace, třeba i pískat na zastupitelstvo, ale já si myslím, že realizovat nějaký nápad je daleko příjemnější. A nebojte se úředníků,“ dodal.

Originál na konec

Praha by mohla vstoupit do dějin dalším Kobzovým projektem – jukeboxem na poezii českých básníků. Snad se ho podaří realizovat, a tak si můžete v parku poslechnout i poezii, třeba Václava Hraběte, Magora Jirouse či mnoha dalších.