„Pražané a lidé žijící v okolí Mariánského náměstí jasně říkají, že chtějí odpočinkovou zónu v hektickém centru města jen pár kroků od frekventovaného Staroměstského náměstí. Samozřejmě s minimem automobilové dopravy. S tím se ztotožňujeme a uděláme vše proto, aby k zásadní přeměně náměstí došlo v průběhu příštích dvou let,“ říká předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil.

Koncepční studie počítá s postupnou přeměnou Mariánského náměstí na pěší zónu s vyloučením dopravy. Dokument se opírá o průzkum mezi 482 respondenty z okolních institucí. Přes 70 % dotázaných preferuje podobu náměstí jako klidného místa bez aut s možností pohodlného posezení.

„Když se rozhlédneme dokola po náměstí, vidíme Clam-Gallasův palác vedle Klementina a Městské knihovny, na které shlíží budova Nové radnice. A mezi nimi prakticky dvě parkoviště bez koncepce. Přesnou podobu náměstí samozřejmě ještě nemáme, ale spousty myšlenek, co vyplynuly z průzkumu, jsou velmi zajímavé a určitě by měly jít ve výsledném projektu zohlednit,“ uvádí 1. náměstek primátora Petr Hlaváček.

„Poprvé Pražanům ukážeme, že toto krásné náměstí může vypadat i jinak než parkoviště, už příští sobotu. V rámci akce Zažít město jinak náměstí zaplní na celý den koncerty, dobré jídlo a pití a příjemné posezení. Židle a stolky a také nové květináče pak na Mariánském náměstí zůstanou. Na to se opravdu těším,“ dodává pražská radní Hana Třeštíková.

Studie předpokládá, že pokud by Zastupitelstvo hl. m. Prahy na jaře příštího roku revitalizaci Mariánského náměstí schválilo, mohli by se Pražané finální podoby náměstí dočkat v roce 2022. Hrubý odhad nákladů předpokládá investici v rozmezí 50 až 80 milionů korun.

Příloha: