Hlavním cílem projektu je ochrana pražské veřejnosti, zejména dětí a mladistvých, před kriminalitou a sociálně-patologickými jevy spojenými s užíváním internetu a prevence on-line kriminality. Projekt je zaměřen na oslabování rizikových faktorů, které přispívají k výskytu delikventního jednání na internetu a při on-line komunikaci. Projekt navazuje na pilotní projekt Praha bezpečně on-line 2011, který zvýšil základní informovanost odpovědných osob, zástupců škol, pomáhajících profesionálů a policistů hl. města Prahy.

Projekt Praha bezpečně on-line je v letošním roce tematicky prohlouben a cílové skupiny jsou striktněji vymezeny. Jedna z částí projektu je zaměřena na intenzivnější a specializované vzdělávání pracovníků, kteří jsou v přímém kontaktu s dětmi a mladistvými. Díky účasti v projektu budou pedagogičtí pracovníci a pracovníci prevence připraveni začlenit téma internetové kriminality a patologie do výuky či preventivní práce. Získají informace, dovednosti a metodické materiály, které jim umožní pedagogicky zpracovat jednotlivá rizika on-line komunikace a účinně zasáhnout a poskytnout první pomoc v případě výskytu elektronické kriminality a násilí ve školách. Do projektu Praha bezpečně on-line se aktivně zapojí také zástupci Policie ČR i městské policie, kteří se v rámci série workshopů podělí s lektory NCBI o své dosavadní zkušenosti a následně si doplní potřebné znalosti a dovednosti. Dalšími cílovými skupinami jsou děti ze základních škol a rodiče se zájmem o problematiku. S on-line riziky se seznámí v cyklu seminářů, které proběhnou v období září–listopad 2012. Tato pilotní část projektu se uskuteční na základních školách Městské části Praha 6.

Projekt přispěje ke snížení rizik a rizikového chování spojeného s užíváním internetu a výskytu on-line protiprávní činnosti v regionu hlavního města Prahy. Projekt je v souladu s prioritami Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2012 až 2015 (str. 8, 17 a další). Strategie výslovně uvádí (str. 26), že „…je nezbytné se zaměřit na vzdělávání a proškolení osob, které mohou provádět vyšetřování počítačové kriminality, a na zařazení problematiky prevence negativních jevů ve virtuální komunikaci do vzdělávání policistů v základní odborné přípravě. Preventivní opatření budou směřovat především k potenciálním obětem kyberšikany – k dětem.

Stručný popis klíčových aktivit projektu

1. Odborná příprava profesionálů

Projekt prohlubuje základní orientaci profesionálů získanou v pilotním projektu 2011. Zajistí specializované vzdělávání na míru potřebám jednotlivých profesních skupin. Projekt realizuje specializační samostatnou odbornou přípravu pro skupiny:

  • pracovníků prevence policie, pracovníků Probační a mediační služby Praha, koordinátorů prevence kriminality,
  • pedagogických pracovníků a pracovníků prevence
  • pracovníků pedagogicko-psychologických poraden, sociálních pracovníků.

Specializované vzdělávání vychází z podnětů a potřeb jednotlivých profesních skupin, získaných v rámci realizace úvodních seminářů pilotního projektu.

Projekt umožní profesionálům sdílet nejnovější poznatky v rámci konference projektu Praha bezpečně on-line: prevence, řešení a právní souvislosti. Konference proběhne k 10. 12. 2012.

2. Školní program prevence elektronického násilí

Projekt realizuje pilotní program prevence elektronického násilí na základních školách Městské části Praha 6. Program zahrne primární prevenci specifickou pro žáky, tvorbu školní strategie prevence kyberšikany, semináře pro rodiče žáků. Školy obdrží metodický materiál prevence elektronické kriminality a násilí a výukové a přehledové listy pro přímou práci s žáky.

3. Osvětová a informační kampaň na území hl. města Prahy

Projekt zvýší povědomí pražské veřejnosti o rizicích spojených s užíváním internetu a nástrojích ochrany a pomoci prostřednictvím osvětové kampaně Praha bezpečně on-line 2012. Kampaň je určena zejména rodičovské veřejnosti. Upozorní na rizika a nové sociálně-patologické fenomény spojené s internetem. Kampaň poskytne veřejnosti:

  • informace, jaká rizika hrozí při práci s internetem,
  • informace, jak je možné se účinně chránit,
  • informace, kam se obrátit o pomoc.

Cílové skupiny projektu:

1. odborníci prevence kriminality a rizikových jevů a primárního vzdělávání:

  • pracovníci prevence Policie ČR i městské policie a pracovníci Probační a mediační služby Praha
  • koordinátoři prevence kriminality pražských městských částí,
  • pedagogičtí pracovníci a pracovníci prevence ZŠ, SŠ na území hl. m. Prahy,
  • pracovníci PPP, sociální pracovníci.

2. děti a mladiství

3. pražská veřejnost.

V rámci projektu Praha bezpečně on-line Vás Městská část Praha 6 a Národní centrum bezpečnějšího internetu zvou na seminář pro rodiče s názvem:

Děti on-line aneb Rizika na internetu

Tématy semináře jsou především:

  • rizika internetu a on-line komunikace,
  • desatero začínajícího surfaře aneb Co by mělo každé dítě vědět.

Semináře vedou zkušení lektoři Národního centra bezpečnějšího internetu a probíhají na základních školách Prahy 6.

Na seminářích dále získáte:

  • příručku pro rodiče,
  • přehled kontaktů na pomáhající pracoviště,
  • slovníček pojmů on-line bezpečnosti.

 

Další informace o vzdělávacích programech pro řídící a pedagogické pracovníky v rámci projektu "Praha bezpečně online"

ZDE

 

saferinternet