PREVENCE-logoD2.jpg 

Mezinárodní vývoj v oblasti prevence kriminality je spojen s vývojem ve třech nejdůležitějších mezinárodních organizacích – v Evropské unii, Radě Evropy a Organizaci spojených národů. V roce 2001 byla ustanovena Evropská síť prevence kriminality, jejíž členem je i Česká republika. Tematicky se síť soustřeďuje na kriminalitu dětí a mládeže (se zvláštním zaměřením na násilnou kriminalitu a šikanu), městskou kriminalitu, na drogově podmíněnou kriminalitu, na drobné krádeže a krádeže motorových vozidel,  násilí ve městech. Současný evropský trend je v posílení  bezpečnosti občanů, v posílení jejich pocitu bezpečí, ve zvýšení důvěry  občanů v bezpečnostní složky i v prevenci proti terorismu, jednoznačně směřuje k práci policie ve stylu community policing nebo jeho variacích založených na principu blízkosti policistů občanům, na jejich otevřenou komunikaci a rychlé řešení problémů. Jedním z důležitých cílů je prosazování preventivních myšlenek a zásad do jiných oblastí než ryze bezpečnostních, např. do oblasti sociální práce, vzdělávání, zdravotnictví, urbanismu, ekonomie a další. Účinnost preventivních opatření je totiž  omezená. Základní myšlenkou je posílit prevenci kriminality v rovině politického zastřešení a zajištění dostatečných rozhodovacích kompetencí. Doporučuje se zakládat dvouúrovňové poradní orgány pro oblast prevence kriminality a bezpečnosti. Jedna úroveň je odborná druhá politická.

Spolupráce hl.m. Prahy v orgánech EU - obor prevence kriminality

V rámci Rady Evropy – Komory místních a regionálních samospráv (CLRAE) se aktivity soustředily na rozpracování klíčového principu prevence kriminality (spolupráce různých složek společnosti na prevenci kriminality), na problematiku ochrany a podporu znevýhodněných či zranitelných skupin společnosti (ženy, děti, menšiny) a zejména na integrovaný projekt mapující reakce evropských zemí na růst násilí v každodenním životě. Hl.m. Praha se připojilo k tomuto projektu v roce 2000 svou účastí na konferencích konaných v různých evropských městech a uspořádáním závěrečné konference ve spolupráci s Radou Evropy v roce 2003 na téma „Úloha místních a regionálních samospráv ve snižování a prevenci kriminality v Evropě“, které se zúčastnili zástupci 30 zemí.

Hl.m. Praha se též zapojilo v roce 2001 do programu „Bezpečné město“, který je organizován pracovní skupinou „EUROCITIES“ a v roce 2003 do programu „URBACT – SECURCITY“. Hlavním opatřením programu „URBACT“ je vytvoření a zajištění funkčnosti sítí měst a územních správních jednotek. Tyto sítě mají registrovat a analyzovat osvědčené postupy hospodářské a sociální regenerace. Cílem celého programu je takto získané zkušenosti následně analyzovat a dále šířit. Bylo již vytvořeno 13 tématických sítí, které sdružují 120  měst a regionů, z nichž 12 je z nových členských států. Hl.m. Praha začíná spolupracovat v tématické síti „SECURCITY“, kde hlavním městem je město Rotterdam, tematicky je tato síť zaměřená na bezpečnost ve městech. Cílem programu je zlepšení politik boje proti nebezpečí ve městech.

Hl.m. Praha se od roku 2005 pravidelně zúčastňuje konference "Nejlepší zkušenosti EUCPN v oblasti prevence kriminality".  EUCPN  (European Crime Prevention Network - Evropská síť prevence kriminality) každoročně uděluje cenu za  nejlepší evropský projekt prevence kriminality v předsedající zemi  EU, která je zároveň hostitelem a pořadatelem této konference. Česká republika je členem tohoto orgánu, kterou zde zastupuje MV ČR - odbor prevence kriminality.  V roce 2005 se tato konference a udělování ceny  konalo ve Velké Británi, v roce 2006 ve Finsku. Pro rok 2007 se konference "Nejlepší praxe a vyhlášení vítěze Evropské ceny prevence kriminality" uskuteční v Portugalsku, ústředním tématem bude domácí násilí.

V roce 2008 byl oceněn třetím  místem projekt podaný  do národního kola Evropské ceny prevence kriminality "Městský kamerový systém hl. m. Prahy. V roce 2009 byl oceněn druhým místem projekt podaný do národního kola Evropské ceny prevence kriminality "Dětská cena prevence kriminality" a bude prezentován na konferenci  EUCPN ve Stockholmu.

 www.urbansecurity.org

Spolupráce s Evropským fórem pro  bezpečnost   ve městech  - (EFUS -  European Forum for Urban Safety) které je nestátní neziskovou organizací se sídlem v Paříži a je tvořeno   městy z členských států EU. Hl.m. Praha s tímto orgánem spolupracuje a zúčastnuje se konferencí za účelem získání a výměny zkušeností. Města, která se rozhodnou stát se členm sítě EFUS, mohou čerpat výhody celoevropské sítě zastřešující odborníky na mnoho bezpečnostních témat, mohou sdílet společné příklady dobré praxe, rady, informace, mohou využít a vytvářet expertní týmy na řešení nových problematik. Tato organizace plánuje prosadit specializované vzdělávání pro manažery prevence kriminality zakončené certifikovaným vysokoškolským titulem platným na území EU. Jedním z cílů je posílit prevenci kriminality v rovině politického zastřešení a zajištění dostatečných rozhodovacích kompetencí.  Tetno cíl intenzivně vnímat na úrovni EU a vlád států, ale i na úrovni územní veřejné správy (krajů ,měst a obcí).  Doporučuje skládat dvouúrovňové poradní orgány pro oblast prevence kriminality a bezpečnosti.  Jedná úroveň je odborná a druhá politická. Jednám z dalších cílů by mělo být prosazování preventivních myšlenek a zásad i do jiných oblastí než ryze bezpečnostních, např. do oblasti sociální práce, vzdělávání, zdravonictví, urbanismu, ekonomie a další.  Účinnost dílčích preventivních opatření je totiž omezená.

Pro komplexnost řešení problematiky v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality je nezbytná spolupráce hl.m. Prahy s ostatními městy, zejména evropskými. Je žádoucí dále zprostředkovávat kontakty zodpovědných pracovníků z oblasti bezpečnosti a prevence kriminality za účelem výměny teoretických i praktických zkušeností a získávání nových poznatků, včetně prezentace zkušeností hl.m. Prahy. V tomto smyslu je cenné udržovat a prohlubovat již navázanou spolupráci se  státy i jednotlivými městy v Evropě.