Jako součást měsíce společenské odpovědnosti byly realizovány společensky odpovědné počiny zaměstnanců Magistrátu hlavního města Prahy. Šlo například o zjevnou podporu zdraví mužů prostřednictvím kampaně Movember, charitativní organizaci DEBRA ČR, která pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel či uspořádání charitativní sbírky věcí a oblečení v prostorách Škodova paláce ve spolupráci s Diakonií Broumov.

Není mi lhostejné, v jakém stavu Prahu zanecháme. Rádi bychom budoucím generacím předali hlavní město prosperující, aktivní, zdravé a k obyvatelům i návštěvníkům přívětivé. To by bez společenské odpovědnosti nešlo. Proto mě těší, že jsou do systémů řízení a strategií metropole dobrovolně přijímány vysoké etické standardy. Ale to pořád není všechno, kromě toho, že je Praha v rámci rozhodovacích kompetencí sociálně uvědomělá, snažíme se také minimalizovat negativní dopady své činnosti na životní prostředí a přispíváme k podpoře regionu. Věřím, že všechny tyto zmíněné kroky, které činíme v rámci společenské odpovědnosti Pražané, i návštěvníci uvítají, ocení, a především využijí,“ představila projekt pražská primátorka Adriana Krnáčová

Na Magistrátu hl. m. Prahy je již vytvořena a koordinována skupina dobrovolníků z řad zaměstnanců, kteří se mohou zapojit do dalších připravovaných dobrovolnických akcí a počinů. Jejich kolegové se k nim mohou připojit a svým osobním přístupem její akce obohatit. Současně byla také vyhlášena cena společensky odpovědného počinu zaměstnance MHMP a skupiny zaměstnanců magistrátu.

„Bylo by skvělé, kdyby úředník nebyl vnímán jen jako osoba s „lejstrem a razítkem“. Věřím, že právě prostřednictvím společensky odpovědných počinů zaměstnanců veřejné správy lze úředníka vnímat jako člověka, kterému není lhostejný stav společnosti a prostředí kolem nás,“uvedla ředitelka magistrátu Martina Děvěrová.

O společenské odpovědnosti organizací (včetně organizací veřejné správy)

Společenská odpovědnost organizací je koncept, kterým se organizace otevřeně přiznávají ke své spoluodpovědnosti za stav, chod a udržitelný rozvoj společnosti. Společensky odpovědné chování organizace je představováno aktivitami, které jdou nejen nad rámec zákonných, ale i etických, komerčních a společenských očekávání. Organizace přijímající zásady společenské odpovědnosti za své si dobrovolně stanovují vysoké etické standardy, jsou sociálně smýšlející, snaží se minimalizovat negativní dopady své činnosti na životní prostředí, pečují o své zaměstnance, udržují s nimi dobré vztahy a přispívají k podpoře regionu, v němž působí.

Má to smysl

Už v roce 2015 pražský magistrát přijal a zahájil naplňování Strategie řízení a rozvoje do roku 2020. Hlavní oblasti rozvoje podřizuje magistrát klientskému pohledu na úřad. V kontextu naplňované Strategie je úřad orientovaný směrem k  veřejnosti. Veřejnost je chápána jako společnost kolem nás existující ve  společném prostoru s námi, a to je základním smyslem společensky odpovědného chování úřadu.

Rozmanitost na  pracovišti – uplatňování konceptu diverzity v podmínkách pražského magistrátu

Společenskou odpovědnost uplatňuje Magistrát hl. m. Prahy i ve svém prostředí. Magistrát respektuje zaměstnance a  jejich práva, nabízí bezpečné a  příznivé pracovní prostředí, poskytuje nediskriminující podmínky a průběžně rozvíjí schopnosti a znalosti zaměstnanců, které zajistí jejich odborný i osobní růst a seberealizaci.

Základní součástí péče o zaměstnance je „diverzita“ – rozmanitost. Čím pestřejší a rozmanitější jsou pracovní týmy, tím je úřad kompetentnější v  poskytování služeb veřejnosti. Důvodem je skutečnost, že znalosti jsou založeny na poznatcích, zkušenostech a schopnostech našich zaměstnanců. Proto vedení usiluje o vytváření takových podmínek, které umožní využití a  rozvoj osobního potenciálu každého jednotlivce.